Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

IBM ve MIT’nin yaptığı araştırmaya göre yapay zeka, toplumun ve bazı işlerin yapısını değiştirmeye başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan IBM Başkan Yardımcısı Martin Fleming, yeni teknolojilerin gelişmesiyle eskiye dönük insan gücünün azalmasına ve toplumun bu değişen yapıya ayak uydurması gerektiğini söyledi.

Yapılan araştırmaya göre, 20 bin farklı iş tanımının yüzde 3,7‘si yok olmaya yüz tuttu. Bunun nedeni ise, artık işlerin yapay zeka ve otomasyonla yapılabilmesi. Ancak rapora göre, entelektüel beceri ve özel yetenek isteyen işlerin de insanlara olan ihtiyacı arttırdı. Çünkü hala makinelerin insanlaşması günümüzde mümkün görünmüyor keza estetik, esneklik veya sağ duyu gibi insancıl özellikler makinelerde yer almıyor.

Araştırmanın bir konusu da, yapay zekanın işlere entegrasyonunun dönemimizde yavaş ilerliyor olması. Önümüzdeki yıllarda teknolojinin ve alt yapının ilerlemesiyle bu yavaşlama da ortadan kalkacağı belirtiliyor. Önemli bir uyarı da hem çalışanlara hemde işverenlere, çalışanlar için daha yaratıcı ve analitik düşünme becerilerini güçlendirmesi çağrısında bulunulurken. İşverenlere de insan kaynakları programlarını yeniden gözden geçirmelerini tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir