Yapay Zeka İle Uygulamaları Kişiselleştiriyoruz

Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Yapay Zeka günümüzün ve geleceğimiz şekillendiricisi olarak karşımızda duruyor. Pek çok teknolojik cihazlar Yapay Zeka ile makine öğrenmesiyle kendi içerisinde uygulamaların kullanıcılar için daha kişisel tercihlerine yönelmesini sağlıyor. Cihazlarımızda uygulamalar ile ne kadar süre geçirirsen Yapay Zeka’yı bir o kadar beslemiş oluyoruz. İnternette arama yaparken ya da bir konuşma arasında çok sık duyduğu konuları sosyal medya hesaplarımız arasında gezinirken karşımıza reklam olarak çıkarabiliyor. Bu durum bilinç altımızda o an ki ihtiyacımızı doğuruyor.

Cihazlarımızda bulunan Google Asistan, Alexa, Siri veya Bixby gibi bazı akıllı asistanlar sizi anlamak ve önerilen görevlerinizi tamamlamak için yapay zekayı kullanıyorlar. Onlara sorduğumuz her soru ile aslında yapay zekalarınla iletişim kuruyoruz.

Bunun dışında günlük olarak girdiğimiz müzik uygulamalarından olan Spotify ve Apple Music de yapay zeka barındırıyor. Dinlediğiniz her şarkı sonrası yapay zekası ile sizinle ilgili bilgileri tutup sizin zevkinize, ruh halinize ya da en çok dinlediğiniz parçaları günlük veya haftalık olarak çalma listeleri ile uygun önerilerde bulunuyor.

Günümüz dünyasında televizyonun yerini alan ve alışkanlarımızı değiştiren Netflix de yapay zeka kullananlardan. Sevdiğiniz içerikleri size yapay zekası ile sizi tanıyıp, öğrenerek sunuyor. Bunlar sadece bazıları ve günlük hayatlarımızda en çok kullandıklarımızdan birkaçı sadece. Bunun dışında kullandığınız uygulamalardan bazıları, izleme veya dinleme deneyiminizi mükemmelleştirmek için size önerilerde bulunmak için zayıf yapay zeka kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir