Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

SpaceX’in sahibi milyarder girişimci Elon Musk, uzaydan kablosuz internet sağlayacak olan projesi Starlink’e büyük bir hamle yapıyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz dönemde Elon Musk’ın şirketi SpaceX tarafından dünyanın yörüngesine 60 adet uydu göndermiş ve bu proje gerçekleşmişti. Bu uydular sayesinde uzaydan herkese kablosuz interneti yüksek hızda (1Gbps) sağlamaktı. İlk hedef 12 bin uyduyla dünyanın etrafını uydularla sarmaktı. Starlink projesi için resmi kurumların onayını geçtiğimiz yıl içerisinde alan SpaceX, 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı, 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirmek istediğini aktarıyordu. Ancak bu uydular yeterli bulunmamış gibi görünüyor. Çünkü firma süreci toplam 42 bin uyduya çıkarmak istiyor. 12 bin uydu için alınan izne ek olarak 30 bin yeni uydu için Uluslararası Telekomünikasyon Birliği‘ne başvuru yapan şirket, söylendiği kadarıyla bu artışı geleceğe yönelik olası ihtiyaçlara göre yapıyor. Yani sistemin ilk aşamada gerçekten 42 bin uydu ile başlamayacağı belirtiliyor.

İnternet uyduları kendi “Startracker” navigasyon sistemine sahip. Bu sayede şirketin tam istediği noktaya konumlandırabileceği uydular, bunun için de özel bir itici sistem barındırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir