Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Başarılı bir sosyal medya yöneticisi olmak için sertifikasyon yolu ile alacağınız bazı beceriler var ancak sosyal medya hesapları oluşturmanın ve içerik paylaşmanın çok ötesine geçmeniz gerekiyor. İhtiyacınız olan bazı becerilere bu yazıda yer verdik. İşte sosyal medya yöneticilerinin sahip olması gereken 7 beceri!

İletişim
Bir sosyal medya yöneticisinin en çok ihtiyaç duyacağı özellik, iletişim becerileridir. Sosyal medya yöneticileri, müşterilerle etkileşime girmeli ve markalarını en iyi şekilde temsil etmelidir. Bunun yanı sıra meslektaşları ile iyi ilişki kurabilmeli ve onlarla etkileşime geçmelidir.

Nasıl bir sosyal medya yöneticisi olunacağını öğrenmeye çalışmak sadece ilk adımdır, sosyal medya aracılığı ile bağlantı kurduğunuz insanları anlayabilmeli ve onlarla iletişim kurmanın yöntemlerini bulmalısınız.

Büyük markaların tamamının sosyal medyada ortak bir yanı vardır: Bir topluluk. Bir kitleye hitap etmenin yollarını bulursanız, bir topluluk kurabilirsiniz.

Proje Yönetimi
Sosyal medya yöneticileri, paylaşımları için bir yayın programı oluşturmalı ve sosyal medya hesapların devamlılığını sağlamalı, tüm sosyal medya konuşmalarını ve sosyal medya kullanıcılarını takip etmelidir.

Raporlar hazırlamanız, bütçeleri yönetmeniz, yazarlar ve tasarımcılar ile koordinasyon sağlamanız gerekiyor. Proje yönetim becerileri, geniş kapsamlı sorumluluklarınızla yolunuza devam etmenizde yardımcı olacaktır.

Yaratıcılık
Yaratıcılık, sosyal medya yöneticileri için çok önemli bir beceridir. Sosyal medya yöneticileri, içeriklerin sıkıcı ve tekrarlayan türden olmasını önlemek için sürekli olarak yeni, yenilikçi fikirler üretmeliler.

İçerik Küratörlüğü
İçerik küratörlüğü işin önemli bir parçasıdır. Bir sosyal medya yöneticisi olarak paylaşılacak içeriklerin hangi türde olursa daha çok ilgi, merak uyandıracağı ve bu içeriğin ne zaman, nasıl paylaşılacağı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu, farklı sosyal medya platformlarına, içerik kaynaklarına ve insanların tercihlerine aşina olmak anlamına gelir.

Stratejik Düşünce
Sadece yayınlamak ve sonuçları beklemek yerine stratejik düşünme ve dikkatli bir şekilde planlama yeteneğinizi geliştirmelisiniz.

Analitik Beceri
Stratejinizin işe yarayıp yaramadığını bilmek istiyorsanız, analitik becerilere sahip olmalısınız. Verileri kontrol edebilmeniz ve anlayabilmeniz gerekir. Bu, tahminde bulunmak yerine bilinçli kararlar vermenizi sağlar.

Hoşsohbet
Başarılı sosyal medya yöneticileri genellikle sosyal olmayı seven, çeşitli sosyal medya platformlarında kişisel olarak bulunanlardır. Farklı platformların içini ve dışını biliyorsanız ve her birinde nasıl davranacağınızın bilincindeyseniz, siz de o başarılı sosyal medya yöneticilerinden biri olarak anımsanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir