Satürn’ün Uydusunda Bulunan Yaşam Belirtileri

Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

NASA’daki bilim insanları Satürn uydusu Enceladus üzerinde okyanusta bulunabilecek yaşam için en temel malzemelere ulaştı. Buzlu Ay olarak bilenen ve yaşam belirtisinin olmadığı düşünülen uyduda, yaşam belirtilerinin bulunması bilim dünyasını heyecanlandırdı. Buzlu Ay dediğimiz şeyse, çoğunlukla buzdan oluşan yüzeyleri olan doğal uydular olarak sınıflandırılıyor. Buzlu Ay‘lar alt kısımlarında okyanus barındırabiliyor ya da metalik kayalardan oluşabiliyor.

Satürn’ün Uydusunda Bulunan Yaşam Belirtileri
Satürn’ün Uydusunda Bulunan Yaşam Belirtileri

NASA Cassini sondası, 2017 yılının Eylül ayında Satürn’ün atmosferine girdi. Burada günümüze kadar toplanan verileri değerlendiren bilim insanları, Enceladus‘ta okyanusun derinliklerinde bazı amino asitler ve yeni tür organik bileşikleri bulduklarını bildiriyor.

Azot ve oksijen içeren bileşikler heyecan verici olarak nitelendiriliyor çünkü Buzlu Ay’ın okyanus tabakasında en azından yaşam belirtilerinin olabileceğinin küçük bir kanıtına işaret ediyor.

Kraliyet Astronomi Derneği’nin aylık dergisinde yayınlanan araştırma, Cassini uzay aracıyla bu bileşiklerin nasıl avlandığı detaylandırılıyor. Cassini, 1997 yılından beri Satürn için görevde olduğu biliniyor.

Satürn’ün Uydusunda Bulunan Yaşam Belirtileri
Satürn’ün Uydusunda Bulunan Yaşam Belirtileri

Yeni keşifle beraber Cassini’de kütle spektrometlerinin verileri kullanıldı. Bu ise uzay aracına bağlı atomları ayırabilecek özel bir alet olarak tanımlanabilir.

Projenin araştırmacılarından Nozair Khawaja ise bir basın açıklamasında, koşullar eğer uygunsa Dünya’da gördüğümüz moleküller aynı reaksiyonları gösterebilirler dedi. Konuşmanın devamında ise: “Dünyadaki yaşam için amino asitlere ihtiyaç duyulup duyulmadığını henüz bilmiyoruz, ancak amino asitleri oluşturan molekülleri bulmak bulmacanın önemli bir parçası.” diyor.

Geçen yıl da Cassini Satürn’ün uydusunun okyanusunda meydana gelen birkaç kimyasal reaksiyonu tespit etmişti.

Kaynak: shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir