Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Qualcomm’un mobil taraftaki en yeni ve güçlü işlemcisi Snapdragon 888, yerini aldığı Snapdragon 865’e oranla ciddi artışlar ile geliyor.
Eski bilgiler ile yenilerini harmanladığımız zaman yeni işlemci ilk olarak 5G modem içine entegre yapısıyla fark yaratıyor. Snapdragon 865’e ayrı bir 5G modem konulması gerekiyordu ve bu çok ideal bulunmuyordu.
Direkt olarak Samsung tarafından 5 nm üretim sürecinden çıkarılan SP888, tam olarak 1 x 2.84 GHz (Cortex-X1), 3 x 2.4 GHz (Cortex-A78), ve 4 x 1.8 GHz (Cortex-A55) kurulumunu kullanıyor.
Yeni işlemci aktarıldığı kadarıyla CPU tarafında yüzde 25 artış getiriyor. GPU tarafında ise yüzde 35‘lik bir artıştan bahsediliyor.

Modelin GPU temelinde daha spesifik olursak Adreno 660 kullanıyor. Bu GPU, yazılım güncellemesi ile güncellenebiliyor ve 144 Hz oyunculuğu mümkün kılıyor.
Altıncı jenerasyon yapay zeka motoru ile saniyede 26 makine öğrenme operasyonu yapabilen Snapdragon 888, kamera tarafında da güncellenen Spectra ISP ile fark yaratıyor. 

Üçlü Görüntü Sinyal İşleyicisi kullanan ilk Snapdragon ISP olacak. Bu özellik, üç kameranın aynı anda çalışması ve aynı anda görüntü işlemesine olanak verecek. Bu da önceki nesillere göre yüzde 35 oranında daha hızlı bir işleme yapılabileceği anlamına geliyor. Bunun yanı sıra bu teknoloji, gece karanlığında bile çok daha parlak fotoğraflar çekilebilmesine ve düşük ışık performansının artmasına yardımcı olacak.

Aktarıldığı kadarıyla bu ISP’nin çıkışı saniyede tam 2.7 gigapiksel seviyesinde yer alıyor. Yeni işlemci elbette 8K 30 FPS video çekimine de destek veriyor. 4K’da ise 120 FPS’e çıkmak mümkün olacak açıklaması yapılıyor. Fotoğraf tarafında maksimum çözünürlük ise 200 megapiksel seviyesinde yer alıyor.

Bağlantı tarafında 5G dışında Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2 destekleri olan Snapdragon 888, firmanın 6. jenerasyon yapay zeka motoru ve yeniden tasarlanan Hexagon temeliyle performans ve enerji tasarrufu konusunda çok ama çok iddialı hale geliyor. Yeni amiral gemileri 888 ile gerçekten çok daha iddialı hale gelecek izlenimi oluşturuyor.

Snapdragon 888 işlemciye sahip birçok telefon gelecek

Asus, Black Shark, Lenovo, LG, Meizu, Motorola, Nubia, Realme, OnePlus, Oppo, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi ve ZTE gibi firmalardan birçok Snapdragon 888 işlemci modelin geleceği de açıklanan resmi bilgiler arasında yer alıyor. İlk telefonların hemen 2021’in ilk çeyreğinde karşımıza çıkması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir