Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Herkese merhaba, yeni bir ay ve yeni bir bölümle yine karşınızdayım. Bölüme geçmeden önce @Podfresh ve @TeknologBabaPodcast’in duyurularından bahsetmek istiyorum.
Türkiye’nin en geniş podcast ağı Podfresh’in sunduğu podcastler artık @power100fm’de! Teknolojiden komediye, tarihten spora onlarca farklı kategoriden podcastleri dinlemek için http://powerapp.com.tr ve @powerappmusic’i takip edin.  Günlerden 1 Aralık  olduğuna göre Podfresh’in yayınladığı Türkiye’nin ilk Podcast dergisi gün içinde yayınlanacak, okumak için podiomag.co adresini ziyaret edebilirsiniz. Teknolog Baba Podcast duyurusuna gelecek olursak sosyal medya hesaplarına (Twitter ve Instagram) yeni düzenleme ve güncellemelerle daha fazla yoğunlaşmak istiyor burada sizin desteğinizi bekliyor. Sorularınız, önerileriniz veya eleştirileriniz için DM kutuma mesaj bırakabilirsiniz.

Duyurularım bittiğine göre bölüme geçebiliriz.

Tidal, RTÜK tarafından yapılan uyarının ardından erişim engeli ile kapatıldı. Lisans alınmadığı sürece ülkemizde hizmet vermeye devam edemeyecek.
Öncelikle Tidal nedir sorusuna cevap verelim. Tidal, abonelik tabanlı bir müzik aktarımı yazılımı. Shawn “Jay Z” Carter’ın sahibi olduğu Project Panther Ltd. ise sahibi. Spotify’ın rakiplerinden bir tanesi. Rakiplerinden ayrıldığı nokta ise müzik kalitesi. Tidal, FLAC (Free Lossless Audio Codec) dahil pek çok üst seviye dijital sesin kayıpsız olarak sıkıştırılması için kullanılan ses kodlama formatına destek veriyor.

Peki RTÜK neden kapattı? Geçtiğimiz sene yürürlüğe giren kararlarla beraber geçtiğimiz haftalarda RTÜK tarafından Tidal için ihtarda bulunuldu. 72 saat süre verildi. Buna bağlı olarak Tidal’ın ülkemizde hizmet vermeye devam etmesi için RTÜK’ten lisans alması gerekiyordu. Fakat servis bir adım atmadı ve süre dolunca RTÜK erişim engeli getirdi. Spotify içinde aynı uyarı yapılmış fakat Spotify lisans alarak hizmet vermeye devam etmişti.

54’ten fazla ülkede hizmet veren servis, 25 milyonun üzerinde şarkıya sahip. Ayrıca abonelik servisi 75.000’den fazla video ile hizmet vermekteydi.

Yarın yeni gün ve yeni bölümde görüşmek üzere teknolojiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir