Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Akıllı telefon devri 2000li yılların ortalarında hayatımıza girmeye başlamıştı. Apple’ın iPhone’u tanımasının ardından piyasada kartlar yeniden dağıtıldı. Apple’ın yazılımına rakip Android cephesinde durum pek iç açıcı değildi. Saf güç isteyen bir yazılım sistemi olmasına karşın Android günümüze gelmesi biraz sancılı oldu en azından stabilize açısından ve güncelleme desteği açısından.

Öncelikle yazılım konusu güç ile orantılı olmasına rağmen Apple iPhone’larda öyle bir stabilize tutturdu ki Android cephesi son 3 yada 4 yılda kendini Apple karşısında biraz daha güçlü tutabildi.

Peki günümüzde de durum öyle mi? değişen hiç mi bir şey olmadı?
Elbette oldu, Android yazılımı her zaman daha güçlüsüne ihtiyaç duysa da bu ihtiyacını karşılamayı her zaman bildi. Nedir bu ihtiyaçlar, Donanım.

Donanım kısmı gücü simgeler, günümüzde bir çok akıllı telefon üreticisi işlemcisi Qualcomm Snapdragon’dan alıyor. Her segmente yonga seti üretimi yapan firma firmaların tepe modellerine de yonga seti sağlıyor. Sadece Qualcomm ile sınırlı değil bu durum Samsung ve Huawei gibi firmalarda kendi işlemcisini üretiyor. 
Android cephesi elbette donanıma çok ihtiyaç duyuyor fakat bunun en büyük sebeplerinden biri de telefon üreticilerin kendi cihazları için Android yazılımının üzerine kendi arayüz yazılımını yüklemeleri oluyor. Bu da saf Android dediğimiz temeli ortadan kaldıyor, daha fazla özelleştirilebilirlik eklendiği için teknik tarafta güce daha çok ihtiyaç duyuluyor doğal olarak.

Size bu işlemi yapan akıllı telefon üreticilerini sayayım, sizde yeni alacağınız cihazlarda nelerle karşılacaksınız ondan haberdar olun istedim.
Samsung OneUI arayüzünü, Huawei EMUI arayüzünü, Xiaomi MİUI arayüzünü, Oppo ColorOS arayüzünü kullanıyor.
Bu arayüzler sürekli güncellendiği için daha fazla donanım ihtiyacı duyuyor. En stabil ve şeffaf olanı Xiaomi MİUI diyebilirim. Siz hangi cihazı kullanıyorsunuz ve arayüzünde memnun musunuz? bunun cevabını instagram ve Twitter’dan beni etiketleyerek verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir