Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Akıllı telefon pazarı 2021’de hiç olmadığı kadar ilginç hale gelecek gibi görünüyor. Dönen, katlanan ve genişleyen telefonlar hayatımıza giriyor.

Akıllı telefonlar öncesinde cep telefonu denildiği zaman akla gelen ilk isim Nokia, hatırlarsınız inanılmaz farklı tasarımlara sahip cihazlar ile karşımıza çıkmıştı. Firma farklı tasarımları denemekten korkmuyor ve her seferinde daha dikkat çekici telefonlar ile ses getirmeyi başarıyordu. Akıllı telefon döneminde ise telefon dünyası tasarımsal açıdan bir duraklama sürecine giriş yaptı. Telefonların hepsi birbirinin kopyası olmaya başladı. Bu durum 2021’de de devam edecek. 2021’de karşımıza en az dört farklı yapıda telefonlar çıkacak. Bunların ilki yine standart modeller olacak.

Samsung Galaxy Z Fold 2 modeli

Diğerleri Samsung ve Huawei‘nin öncü olduğu katlanabilir telefonlar olacak. Burada Huawei Mate X serisinin ve Samsung Galaxy Z Fold serisinin devamı niteliğinde birçok katlanabilir telefon karşımıza çıkacak. Samsung’un en az üç katlanabilir ile öncü olacağı bu alana, Xiaomi gibi isimlerin de adım atacağı bekleniyor. Pazarda şu an Çin merkezli firmaların katlanabilir taraftaki hakimiyeti 2021’de ciddi oranda artacak beklentisi bulunuyor.

Samsung’un Galaxy S serisinin halefi olması beklenen Galaxy S21 modelini S Pen desteğiyle piyasaya süreceği konuşuluyordu. Bugün Aju News’in yayınladığı rapordaysa Samsung’un S Pen’i getireceği ikinci akıllı telefonunun Galaxy Z Fold 3 olacağı belirtiliyor. Galaxy Z Fold 3, Samsung’un bu yıl piyasaya sürdüğü Galaxy Z Fold 2’nin abisi olacak ve aynı zamanda Galaxy Note serisinden sonra S Pen destekli ilk katlanabilir akıllı telefon olma şerefine nail olacak.

Hatta öyle ki Samsung, şimdiden Galaxy Z Fold 3’ün ekranının S Pen tarafından hasar görmemesi için çeşitli çalışmalara başlamış, bu bağlamda ikinci nesil Ultra İnce Cam ile desteklenen güçlü bir ekran dahi geliştirmiş durumda. Ayrıca Galaxy Z Fold 3, Samsung’un ekran altı kamera teknolojisine yer verdiği akıllı telefonlardan birisi olma özelliğini de taşıyacak.

Bakalım, şimdilik bunlar yalnızca bir iddia; ama böyle “iddia”ların bir özelliği vardır ki, genelde doğru çıkarlar. Deyim yerindeyse ateş olmayan yerden duman çıkmaz atasözü, genellikle teknoloji dünyasıyla ilgili sızıntılarda gerçekten cuk oturuyor.

OPPO X 2021 modeli

Inno Day 2020 etkinliğininin en çok dikkat çekeni OPPO X 2021 isimli genişleyebilir akıllı telefon konsepti olmuştu. Hatırlamak adına bu telefon bünyesindeki kıvrılabilir esnek ekran ile yana doğru açılıyor / büyüyor ve böylece ekran alanını saniyeler içerisinde ciddi oranda artırabiliyordu. Bünyesinde elbette OLED bir panel yer alan telefon, tam olarak 6.7 inç’ten 7.4 inç’e çıkış yapabiliyor. Katlanabilir telefonlardan farklı olarak bir katlanma yeri olmayan cihaz, OPPO’nun açıklamasına göre yakın zamanda satışa çıkmayacak. Firma model için “kısa vadeli bir ticari çıkış planı” yapmadıklarını aktarıyor. Bu arada firma X 2021’in esnek OLED ekranı üzerinde plastik kullandıklarını da belirtiyor. Yani burada henüz esnek cam yer almıyor. Kıvrılabilir ekranıyla genişleyen ilk ticari akıllı telefonun artık OPPO değil LG’den geleceği düşünülüyor. LG’nin ilk modelini 2021’in hemen başında tanıtması bekleniyor.

LG Wing modeli

2021’de sayılarının artma ihtimali olan cihazların arasında dönen ekranlı modeller de yer alıyor. Bu konuda başlangıcı yapan firma LG olmuş ve tanıtarak satışa sunduğu Wing modeliyle pazarda gerçekten büyük ses getirmişti. Bunun devamının da gelmesi bekleniyor. Dönen ekranlı telefon yapısı özellikle mobil oyunları sevenlerin fazlasıyla dikkatini çekiyor. Bu hemen yukarıda görebileceğiniz iki ekranlı yapıda akıllı telefonlar adeta bir portatif oyun konsolu ya da Atari formuna geçiyor.

Xiaomi katlanabilir pop up kameralı telefon patenti

Akıllı telefon sektörünün dev ismi Xiaomi, zaman zaman ilk katlanabilir modeli ile gündeme geliyor. En son sağlam bir kaynak firmanın ilk katlanabilir modelinde Çin merkezli China Star tarafından üretilecek 8 inç boyutunda esnek bir OLED ekran kullanacak açıklamasını yapmıştı. 2021 bahar ayında çıkacak gibi görünen telefon, LetsGoDigital tarafından bulunan yeni patent üstünden pop-up kamera yapısını da benimseyebilir. Firmanın Galaxy Z Fold gibi tasarladığı bu sayfadaki model, çift mercekli pop-up kamera ile tam ekran deneyimi sunuyor. Arkasında üçlü kamera yer alan bu patenti alınan katlanabilir telefon, görebileceğiniz üzere dışında da ikincil bir ekran taşıyor. Bu patentin Xiaomi imzalı ilk katlanabilir telefon olma ihtimali çok yüksek konumda yer alıyor.

Akıllı telefon pazarı daha eğlenceli olacak. Ancak ortada ciddi bir sorun var
O da bu tarz akıllı telefonların kesinlikle ucuz olmaması. Katlanabilir telefonların fiyatları biliyorsunuz çoğu zaman neredeyse iki adet normal amiral gemisi seviyesinde. Bu açıdan kıvrılabilir ekranlı genişleyebilir telefonların da kesinlikle ama kesinlikle ucuz olması beklenmiyor. Bu arada elbette karşımıza başka yapıda telefonların çıkma ihtimali de bulunuyor. Firmalar sürekli olarak ilginç akıllı telefon patentleri alıyor ve gelecek denemeleri yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir