Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Google, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada popüler platformu Google Fotoğraflar’ın sınırsız ve ücretsiz depolama seçeneğinin 1 Haziran 2021 itibariyle sonlandırılacağını duyurmuştu. Bu tarihten itibaren platformda yedeklenen fotoğraflar ise her Google hesabıyla beraber kullanıcıya sunulan 15 GB’lık alandan eksiltilecek. Bu bölümde Google Fotoğraflar’a alternatif olarak kullanabileceğiniz uygulamaları aktarcam.

1. Amazon Fotoğraflar
Amazon’un Fotoğraflar uygulaması, özellikle halihazırda Prime üyeliğine sahip kullanıcılar için en iyi Google Fotoğraflar alternatifi olarak göze çarpıyor. Ülkemizde de 8 TL gibi iddialı bir fiyatla varlığını sürdüren Amazon Prime aboneliğine sahip kullanıcılar bu uygulamada orijinal kalitede sınırsız fotoğraf depolama ve 5 GB video depolama hakkı elde ediyor. Ayrıca dileyen kullanıcılar daha fazla video depolaması için satın alım yapabiliyor. Prime aboneliğine sahip değilseniz ise uygulama yine de her kullanıcıya toplam 5 GB fotoğraf ve video depolama servisini sunuyor.

Bu uygulamanın belki de en çok dikkat çeken özelliklerinden biri ise fotoğrafları etiketleyebilmek ve anahtar kelimelerle arama yapabilmek. Her ne kadar arama özelliği Google Fotoğraflar uygulamasında bulunan ve çok iyi çalışan yapay zeka destekli armasının seviyesine ulaşamasa da hâlâ çoğu kullanıcı için kabul edilebilir düzeyde. Ayrıca uygulama kurulumdan sonra yedeklemeyi otomatik şekilde yapabiliyor.

2. OneDrive
Microsoft’un servislerinden biri olan OneDrive, günümüzün bulut depolama rekabetinde oldukça önemli bir yere sahip. Tıpkı Amazon Fotoğraflar gibi bu uygulama da ücretsiz kullanıcılara 5 GB’lık depolama sunuyor. Ancak bu uygulama daha çok Microsoft’un diğer uygulamalarını da layıkıyla kullanan kullanıcılara yönelik.

Özellikle birçok kurum tarafından çalışanlarına ve öğrencilerine sunulan Office 365 üyeliğiyle beraber OneDrive’da 1TB gibi devasa bir depolama alanı da sunuluyor. Ancak servise herhangi bir üyeliğiniz yoksa 100 GB’lık alanı aylık 2 dolar gibi bir fiyata satın alabiliyorsunuz. Yine uygulamasında otomatik yedekleme ve fotoğrafları etiketleme özelliklerini içeren OneDrive kurumsal kullanıcılar için en iyi Google Fotoğraflar alternatifi gibi görünüyor.

3. Dropbox
Dropbox, bulut depolama seçenekleri arasında yıllardır belki de en çok tanınan servis. Bunun en büyük sebebi de birçok üçüncü parti uygulamayla başarılı şekilde entegre olmuş olması. Otomatik yedeklemesiyle ve milyonlarca sadık kullanıcısıyla Dropbox, en iyi Google Fotoğraflar alternatiflerinden biri olarak öne çıkıyor.

Standart kullanıcılara 2 GB’lık ücretsiz kullanım sunan serviste 2 TB’lık depolama içinse aylık 12 dolarlık fiyat isteniyor.

Diğer Seçenekler
Burada belirteceğimiz diğer seçenekler ise üstteki servislere göre bir seviye daha pahalı olmasıyla dezavantajlı konumda görünüyor. Flickr, QNAP QuMagie ve WD My Cloud bu alanda göze çarpan seçenekler. Ancak bu servislerin çoğu ülkemizde verimli tercihler olarak görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir