Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Huawei, uygun fiyatlı akıllı telefonlar ürettiği alt markası Honor’u resmen sattı. Çinli teknoloji devinin, Shenzhen Zhixin New Information Technology isimli yerel bir konsorsiyuma satılan şirkette herhangi bir hissesi bulunmayacak.

İsterseniz bilmeyenler için Honor’un tarihçesini ve ürünlerinden kısaca bahsedeyim.

2013 yılının Aralık ayında şirketleşmeye başlayıp, bundan bir yıl sonra ilk ürünleri olan Honor 6 ve Honor 6 Plus’ı piyasaya sürdüler. 2015’te Honor 4C, 2016 yılında HONOR Magic piyasaya sürüldü ve dünyanın yapay zeka becerili ilk akıllı telefonu oldu. Aynı yıl HONOR 6X, tüm online plaformlarda %91 marka tatmini oranına ulaşarak en çok satan bütçe dostu Android telefon oldu. Devamında HONOR 8 akıllı telefon İsveç’in Kiruna kentinde en yüksek noktadan gerçekleştirilen canlı yayın rekorunu 18.418 km ile kırarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girdi. 2017 yılına gelindiğinde Çin’deki en büyük market payına sahip oldular, HONOR 6X kendinden ödün vermeyen performansıyla CES 2017’de tüm dikkatleri üzerine çekti ve 10 medya ödülü kazandı. HONOR 9’un dünya çapında verilen siparişleri 9 milyonu geçti ve HONOR markasını ileri bir seviyeye taşıdı. HONOR View10 piyasaya sürüldü ve akıllı telefonda Yapay Zeka kullanımının başlatıldığı devrimda markanın önayağı oldu. 2018 yılında kendinden emin tasarımı ve oyuncular için telefonlar çıkarmaya devam etti ve çok hareketli bir yıl geçirdi. 2019 yılına geldiğimizde ise HONOR 20 Serisi kullanıcılara üstün bir akıllı telefon ve yetkin kamera deneyimi sunan özellikleriyle piyasaya sürüldü. Cihazlarından da anlaşılacağı üzre hedef kitlesi ve cihazlarında ki tasarımlarıyla genç kesime daha çok hitap eden bir firmaydı. 

Şimdi bu güne dönüp Honor’un satın alma detaylarına bakalım.

ABD yaptırımları karşısında zor günler geçiren Huawei, fiyat performans ürünleri ile dikkat çeken Honor markasını elden çıkarıyor. Şirket tarafından bugün yapılan bir açıklamaya göre, Honor markası, aralarında 30’dan fazla temsilcinin bulunduğu Çin merkezli bir konsorsiyuma satılıyor. Shenzhen Zhixin New Information Technology isimini taşıyan konsorsiyuma ek olarak Shenzhen hükümetinin de Honor markası üzerinde yüzde 1.4’lük bir hisseye sahip olacağı belirtiliyor.

Huawei’nin resmi web sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, satış sonrası, Huawei’nin Honor markası üzerinde herhangi bir yetkisi kalmayacak. Huawei, Honor şirketindeki tüm varlığını söz konusu alıcılara devredecek.

Teknoloji yorumcularına göre Huawei, Honor’u ABD ambargosundan ötürü sattı. Zira Çinli teknoloji devi, ABD teknolojisi ile üretilen çiplere erişim sağlamakta oldukça büyük bir zorluk yaşamaya başladı. Yalnızca ABD’deki değil, ABD dışındaki şirketlerden bazıları da, söz konusu ambargodan ötürü Huawei ile çalışmayı bırakma kararı aldı.

Nitekim Shenzhen merkezli şirket tarafından yapılan açıklamada, Huawei’nin son zamanlarda büyük bir baskı altında olduğu ve bunun, cep telefon markası için gerekli teknik öğeleri sürekli olarak temin edememesinden kaynaklandığı ifade edildi. Huawei, karşı karşıya olduğu sıkıntıları hafifletmek ve Honor’u da bu zor durumdan kurtarmak için bu yolu tercih etti. Ve alt markası Honor’u sattı.

Huawei tarafından yapılan açıklamada, söz konusu satış ile ilgili herhangi bir fiyat bilgisine yer verilmedi. Çin merkezli bir haber sitesi, Honor’un 40 milyar dolara satıldığını iddia ederken, Reuters geçen hafta yayınladığı bir raporda, Honor’un 15.1 milyar dolar değerinde olduğunu iddia etmişti.
 
Honor’u satın almak için kurulan yeni bir şirket olan Shenzhen Zhixin New Information Technology’nin Shenzhen Smart City Technology Development Group tarafından kurulduğu belirtiliyor. Söz konusu konsorsiyumun aralarında devlete ait bir kaç yatırım şirketinin de bulunduğu 30’dan fazla girişimden müteşekkil olduğu ifade ediliyor. Şirket tarafından Salı sabahı yayınlanan ortak açıklama, sahip değişikliğinin, Honor’u hiç bir şekilde etkilemeyeceğini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir