Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

2020 yılı Apple etkinliklerinden geçilmedi desek yeridir. Pandemi süresince bir çok firma gibi Apple’da etkinliklerini online platformlarda yaptı. Son etkinlik MacBook bilgisayarları üzerine gerçekleşti, sadece MacBook’lar özelinde değil o bilgisayarlarda kullanılan devrim niteliğinde kendi işlemci yonga setini de tanıtmış oldu.

Bu sayede Intel’in pabucu dama atılmış oldu diyebiliriz. İşlemciden konu açılmışken ondan devam edelim isterseniz.
4 tane yüksek performans 4 tane de yüksek verimliliği odaklanan bu işlemciler toplam 8 çekirdekten oluşuyor. Ayrıca bu işlemci 5 nm ve 8 çekirdekli grafik işlemcisi var ve 16 milyar transistör var içinde. Çok az güç harcıyor diğer işlemciler kıyasla ve çok daha iyi performans veriyor doğal olarak. Üstelik çok daha az ısı üretiyor böylece çok daha az soğutulması gerekiyor. Bu sebeple yeni tanıtılan MacBook Air’ın içinde fan yok. Artık bu iş bu raddeye geldi ve gelecekte Taşınabilir bilgisayarların yetenekleri de değişiyor diyebiliriz.
Başlangıç fiyatı 10,099 TL’den başlıyor, Amerika’yla aynı anda sanırım Türkiye’de satışa çıkacak. iPhone’lar yada iPad’ler gibi olmadı bunu şak diye satıyorlar.
Intel işlemcilere göre 3 buçuk kat daha hızlı olacağı söylendi, grafikleri 5 kat daha hızlı. önceki SSD’lere göre 2 kat daha hızlıymış, zaten önceki modelde baya hızlıydı SSD tarafından bakacak olursanız. Boyutları 13 inç yine ekranda iyileştirmeler mevcut ve şuraya da dikkat etmenizi öneririm. Bir dizüstü bilgisayar tam 18 saat pil ömrü sunuyor. Tam 18 saat. Fiyatlarına göre daha yüksek özellikli cihaza da sahip olabiliyorsunuz, buna göre özellikleri de değişiyor.
Bir sonraki ürün olan Mac Mini’ye de geçelim, 3 kat daha hızlı CPU, 6 kat daha hızlı GPU performansı olduğu söyleniyor.
Apple ayrıca bu cihazında pek ısınmadan söylüyor ve M1 işlemci bu cihazda da mevcut. Satın alımda depolama birimleri dışında değişeni olmayan cihaz, 256 GB depolama seçeneği 7.899 TL, 512 GB depolama seçeneği olan model ise 10.099 TL ‘den başlıyor.
Tanıttıkları son bilgisayarda 13 inç MacBook Pro, 2.8 kat daha hızlı ve 5 kat daha hızlı grafik işlemcisi var. Aktif soğutma sistemi bu cihazda var farklılık açısından bakıldığında. Fiyat “Pro” gibi geliyor, 256 GB depolama seçeneğinden başlıyor MacBook Pro’lar başlangıç fiyatı 14.299 TL, 512 GB olan modelin fiyatı ise 16.499 TL gibi bir fiyata sahip. İhtiyacınıza göre bu modellerde yükseltme ek özellikler ekleyerek fiyatı daha da yukarı çekebilirsiniz. Tamamen yapacağınız iş ile alakalı bir durum.

Bu bilgisayarlara böyle fiyatlar, böyle özellikler diyebiliriz. Bilgisayarınızda aşırı bir iş yükünü yoksa şimdilik biraz beklemekte fayda var diyebilirim. Ekosistem açısından elbette uyumlulukları olacak diğer Apple cihazlarla fakat programlar nasıl çalışacak ne gibi sıkıntı çıkacak bekleyip görmekte fayda var. Aynı durum iPhone modellerinde de geçerli tek cihazlarınız mac ve tek telefonunuz iPhone olacaksa belli başlı problemler veya uyuşmazlıklar mağdur olmamanız adına biraz deneyimleyip yada inceleyip bu yeni cihazlara geçmenizi öneririm.

Son olarak sunuma değinecek olursam, genel anlamda memnun kaldım diyebilirim. Fiyatlar açısından memnun olmasam da Apple bu deyip geçerim bunun üstüne çokta konuşmaya gerek yok, yarın görüşmek üzere sağlıcakla kalın, teknolojiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir