Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

IBM, 2020 yılının ilk yarısında kullanıma sunduğu ücretsiz dijital eğitim platformu ‘Open P-TECH’ bünyesine Türkçe dil desteği eklediğini duyurdu. Herkesin kullanımına açık ve ücretsiz olan platforma, bu adres üzerinden ulaşılabildiği belirtildi.

Bu platformda; gençleri ve eğitimcileri, yapay zeka, bulut bilişim ve siber güvenlik gibi teknolojiler ile tanıştırmanın yanı sıra, tasarım odaklı düşünme, çeviklik gibi profesyonel beceriler konusunda bilgilendirmek amacıyla da kullanıma sunuldu. Bu teknik ve profesyonel becerilerin, “yeni yaka meslekler” olarak adlandırılan doğru becerilere sahip olmanın; belirli bir diplomaya sahip olmaktan daha önemli olduğu iş kollarını da kapsadığını ifade ediyorlar.

‘Dünya Ekonomik Forumu’ tarafından hazırlanan rapora göre; bu gereksinimin karşılanması için hem kamu sektöründen hem de özel sektörden iş ortaklarının, öğrencileri yeni becerilerle donatmak üzere bir araya gelerek ortak hareket etmeleri gerekiyor. Bu yeni beceriler arasında; 21. yüzyıl ekonomisinde rekabet edebilmek için gerekli olan eleştirel düşünme, sorun çözme, iletişim ve iş birliği gibi akademik, teknik ve profesyonel yetkinlikler de yer alıyor.

İş dünyasının ihtiyacı olan bu beceri ve yetkinlikleri karşılamak isteyen IBM, 2020 yılında ‘Open P-TECH’i kullanıma sunduğuna işaret ediyor. Platformun fark yaratan başlıca özellikleri arasında; Türkiye’de ve tüm dünyada ücretsiz olarak kullanılabilir olması ve öğrencilerin aldığı eğitimin tamamlandığını gösteren, tüm dünyada tanınan dijital rozet sistemi sunması yer alıyor. ‘IBM Hibrit Bulut’ teknolojisi üzerine kurulan ‘Open P-Tech‘, üçüncü partiler tarafından sağlanan mikro hizmetler aracılığıyla da kullanıcılarına, kolay oturum açma ve farklı eğitim içeriklerinden de faydalanma olanağı sağlıyor.

İsterseniz Open P-Tech’in internet sitesi bize neler sunuyor ona kısaca bakalım. Açıklamalar kısmında linki mevcut. Tıkladığınızda açılan sayfada beyaz ve mavi tonların ağırlıkta olduğu bir renk gamını görüyorsunuz.

Kayıt olmanız için bir bölüm var oradan Google hesabınızla veya IBM hesabınızla kayıt olup giriş yapabilirsiniz. Büyük kareler içerisinde Siber güvenlik, blockchain, tasarım odaklı düşünme, yapay zeka ve profesyonel becerilerinizi geliştirmeyle ilgili eğitimler yer alıyor.

Biraz daha aşağıya inince neden Open P-tech diye küçük bir şablon şeklinde açıklama yer alıyor. Öğrenme süreçleri hakkında videolar ve etkinliklerle ilgili bir köşede yer alıyor. Ordaki bağlantıdan bütün etkinliklere göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir