Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) Başkanı Zehra Öney’e göre metal yakalılar 5 yıl içinde aramıza katılacak. Her meslek grubunu tehdit eden robot çalışanlar, Koronavirüs pandemisiyle birlikte yeni becerilerin düzenini oluşturacak.

COVID-19 salgınıyla birlikte tüm dünyanın daha hızlı dijitalleşmek zorunda kaldığını belirten ve bu noktada ‘metal yakalılar’ın yani robotların istihdam edildiğini aktaran Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) Başkanı Zehra Öney, “robotlar ve yapay zeka sadece mavi yakalı kesimin işlerinde değil, beyaz yakalılara özgü işlerde de kullanılmaya başlanıyor” dedi.

Yapılan son araştırmalar doğrultusunda 2030’a kadar dünya çapında 20 milyon ila 50 milyon iş açığı yaşanacağını söyleyen Öney, dünya çapında 400 milyondan 800 milyon bireyin robotlar yüzünden işinden olabileceğini dile getirdi. Bu süreçte ise öne çıkabilecek meslekleri şöyle anlattı:

“Salgın sonrası bir araştırma yapıldı ve bu araştırmada, çalışanların yüzde 47’sinin becerilerinin geçerliliğini yitireceğinden dolayı 5 yıl içerisinde işsi kalacaklarından endişe duydukları sonucuna varıldı. Öyle görünüyor ki 2030 yılına kadar en ihtiyaç duyulan beceriler; bilişim teknolojileri ve programlama gibi dijital beceriler olacak.”

Günümüz teknolojilerinin en önemli çalışmalarından olan bulut teknolojisi, yapay zeka, siber güvenlik gibi kavramların da iş dünyası üzerinde etkili olacağını kaydetti. Ayrıca uzaktan çalışma modasının da bir süre daha devam edeceğini ve şirketlerin buna alışması gerektiğine vurgu yapan Wtech Başkanı Öney, e-ticarette yüzde 160’lık büyüme sayesinde evden çalışmanın bir zorunluluk haline geldiğini söyledi:

“Ödemeler ve satın almalar temassız gerçekleştirilmeye başladıkça da temassız ekonomi kavramları hayatımızda çok büyük yer almaya başladı. Uzaktan çalışma artık birçok çalışan için bir öncelik haline gelirken, şu anda iş gücünün en büyük neslini oluşturan Y neslinin yüzde 40’ından fazlasının iş fırsatlarını değerlendirirken her yerden çalışma esnekliğinin bir öncelik olduğunu görüyoruz.

Artık bu süreçler yapay zeka ve robotlar ile otomatikleştiriliyor. İnsansı robotlar, metal yakalılar olarak şirketlerde yerini almaya başlıyor. Bu dönüşüm ile de bir sürü yeni iş tanımı ortaya çıkıyor. ”  BM’nin yaptığı son araştırmaya göre, 2050 yılı itibarıyla dünya nüfusunun yüzde 68’nin akıllı şehirlerde yaşayacağını söyleyen Wtech Başkanı Öney, akıllı şehirlerin sayısı arttıkça siber şehir analistlerinin de önemli bir role büründüğüne dikkat çekiyor.

Yapay zeka hakkında olumlu ve olumsuz olmak üzere insanların şu an çeşitli görüşleri bulunuyor. Kimi insan bu teknolojinin insanlığın sonunu getireceğini düşünürken kimi insan insan yaşamını çok daha iyi bir hale getirebileceğini savunuyor. Yapay zekanın riskleri ile ilgili insanların düşünceleri üzerine yapılan bir araştırma ise bu düşüncelerin insandan insana değil bölgeden bölgeye değiştiğini gösteriyor.

Yapay zekanın riskleri ile ilgili tartışmalar uzun bir zamandır sürekliliğini koruyor. Oxford Yapay Zeka ve İyi Yönetişim Komisyonu tarafından yapılan yürütülen araştırmanın verileri 2019 World Risk anketine katılan 142 ülkeden yaklaşık olarak 154.195 katılımcının verdiği yanıtlara dayanıyor. World Risk anketine katılan kişilerin tamamına makinelerin veya robotların karar verme kapasitesine sahip olup olmadığı ve önümüzdeki 20 yıl içerisinde yapay zekanın insanlara yardım mı edeceği yoksa zarar mı vereceğine dair bir soru sorulmuştu.

Anketin sonuçlarına göre Latin Amerika ve Karayipler bölgelerindeki insanlar yapay zekanın faydadan ziyade zarar getireceğine inanıyor. Kuzey Amerika’da yer alan insanların %47’si ve Avrupa’daki insanların %43’ü Latin Amerika ile Karayipler bölgelerindeki insanlarla aynı görüşlere sahipti. Güneydoğu Asya’nın ise %25’i diğer bölgelerle aynı görüşü savundu.

Çin, insanların yapay zekanın riskleri hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olduğu tek yer oldu. Ülkedeki katılımcıların yalnızca %9’u teknolojideki ilerlemelerin zararlı olduğunu düşünürken katılımcıların %59’u bu teknolojinin geleceği daha iyi hale getireceğini savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir