Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti bir kez daha artıyor. Bölüme başlamadan önce IMEI numarası nedir, IMEI’yi bulma nasıl yapılır, IMEI kodu ne işe yarar ve IMEI sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu sorulara cevap arayalım.

IMEI Numarası Nedir?
Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (International Mobile Equipment Identity) sözcüklerinin kısaltılmışı olan IMEI, her mobil cihazda kullanılan eşsiz bir sayısal değer. Bu sayı sayesinde telefonunuzu diğerlerinden ayırt etmek mümkün hale geliyor.
IMEI’yi Bulma
Cihazınıza ait IMEI kodunu bulmanın birkaç yolu var. En geçerli yollardan bir tanesi, çevirme uygulamasını açıp *#06# yazmak. Bunu yaptığınızda IMEI kodu ekrana gelecektir.
Android ve iOS cihazlarında IMEI kodunu ayarlar altında da bulabilirsiniz. iOS’ta Ayarlar > Genel > Hakkında yolunu izlemeniz yeterli.
Android’de IMEI kodunun nerede bulunduğu, cihazdan cihaza değişiklik gösterebiliyor. Ancak genellikle Ayarlar > Telefon hakkında altında IMEI’yi görüntüleyebilirsiniz.
Cihazınıza erişiminiz yoksa, telefonun kutusunda da IMEI kodunu genellikle bulabilirsiniz.
IMEI Kodu Ne İşe Yarar?
Telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa, servis sağlayıcınızı arayarak IMEI numarasına engel getirmesini talep edebilirsiniz. Sağlayıcınız, diğer sağlayıcılara ulaşarak telefonun mobil ağlarda engellenmesini talep edebilir.
IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
IMEI sorgulaması e Devlet ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. E Devlet sistemine şifre ve T.C bilgileriyle giriş yapan vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden IMEI bilgisini görüntüleyebilir.

Hatırlarsınız yurt dışından getirilen telefonların pasaporta kaydı için ödenen IMEI kayıt ücreti en son 1.500 TL’den tam 1.838 TL’ye çıkarılmıştı.
Kaynaklara göre eğer yeni yılda belirlenen yeniden değerleme oranında değişiklik olmadan zam yapılırsa IMEI kayıt yüzde 9,11 artışla 2.006 TL seviyesine kadar çıkacak.
Bu rakamın daha düşük ya da daha yüksek olma ihtimali bulunuyor. Ancak 2.006 TL şimdilik netleşen fiyat gibi görünüyor.

IMEI kayıt ücreti için gelinen seviye nedeniyle artık yurt dışından sadece amiral gemisi getirmek mantıklı oluyor. Çünkü orta seviye telefonlar üzerine eklenen IMEI ücreti yurt dışı fiyat avantajını ortadan kaldırıyor. Ancak üst seviye amiral gemisi telefonlar halen daha uyguna geliyor. Çünkü yurt dışından getirilen telefonlar için vergi ödenmiyor. Sadece kur çarpımı fiyat üstüne IMEI kayıt parası geliyor. Ancak şunu tekrardan hatırlatalım. Artık yurt dışından gelen telefonun mutlaka pasaporta kaydedilen kişinin üstüne kayıtlı bir telefon hattı ile kullanılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir