Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Ubisoft tarafından yapılan oyunlardan Watch Dogs: Legion, geçtiğimiz hafta Perşembe günü satışa sunulmuştu. Bir diğer Ubisoft oyunu olan ve benimde çok merak ettiğim, Assassin’s Creed Valhalla ise 10 Kasım 2020 Salı günü satışa sunulacak. Bahsi geçen bu iki oyun, aynı zamanda yeni nesil konsollar için de piyasada olacak. Ancak yeni nesil konsol versiyonları hakkında enteresan bir detay var. Ubisoft oyunları yeni nesil konsollarda gerçek 4K deneyimi sunacak mı? Bugünkü bölümde buna cevap arayacağız.

Geçtiğimiz günlerde Watch Dogs: Legion oyununun Xbox Series X versiyonundan bir oynanış videosu yayınlanmıştı. Görsel anlamda oldukça etkileyici olan video, oyunu bekleyenleri fazlası ile heyecanlandırmıştı. Ancak oynanış videosunu inceleme altına alan bir kullanıcının ortaya koydukları ise oldukça şaşırtıcı oldu. Kullanıcı tarafından belirtilene göre Watch Dogs: Legion, en aşağı 1440p çözünürlükte çalışacakken sadece belirli sahnelerde gerçek 4K çözünürlüğe ulaşabilecek. Ubisoft tarafından yayınlanan bir gönderiye göre Assassin’s Creed Valhalla oyununun yeni nesil konsollarda 4K çözünürlükte 60 FPS akıcılıkta çalışacağına dair bir bilgi verilmişti. Bunun üzerine Dualshockers sitesine bir açıklamada bulunan Ubisoft temsilcisi, oyunun şu an için PlayStation 5 konsolunda çözünürlük arttırma yöntemi ile yani upscaled edilip 4K 60 FPS akıcılığında oynanacağını doğruladı.

Bu noktada PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarının teknik anlamda birbirlerine yakın olmalarını göz önünde bulundurursak, muhtemelen hem Assassin’s Creed Valhalla hem de Watch Dogs: Legion oyunlarının sadece PC platformunda gerçek 4K deneyimi sunacağını söyleyebiliriz. Ama burada bir parantez açmak istiyorum, 4K güzel ama lüks bir teknoloji şu an Nvidia DLSS çözümüyle bir nebze kurtarıyor. Nvidia DLSS nedir ona da kısaca bir açıklık getirelim, Derin öğrenme destekli süper-örnekleme, derin öğrenmeyi kullanarak orijinal düşük çözünürlüklü görüntünün daha yüksek çözünürlüklü görüntüsüne benzeyen bir görüntü oluşturmak için Nvidia tarafından geliştirilen bir teknolojidir.

Ama yine de bir yansıma için çok çok performans gerektiren bir teknoloji. Duvardaki yansımalar illa gerçek zamanlı olması şart değil herkesin ulaşabileceği fiyata insin o zaman o da ray tracing de işin artısı olsun ama sırf bunun için masrafa değmez. PC’in yoksa evet yükseltmek ve 4k oyun oynamak için harcaman gereken tutar PC’de çok fazla 8300 e al yanına da Game Pass’i ekle keyfine bak. Şu anki şartlarda en ucuz oyun keyfi bu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir