Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Huawei tarafından tanıtılan cihazların sayısı gün giderek artmaya devam ediyor. Akıllı telefondan, notebook ve tabletlere, tabletlerden monitörlere ve hatta akıllı hoparlörlere kadar geniş bir ürün grubunu ekosisteme dahil ediyor. Geçen yıl yaşadığı ambargo günümüzde ve ilerleyen dönemde de devam edeceğe benziyor. Fakat firma burada gücünü ortaya koydu ve yılmadı. Elbet bir takım aksaklıklar yaşasa da alternatif ve daha iyilerle yoluna durmaksızın devam ediyor. Burada Huawei’ye hakkını teslim etmek lazım.
Öyle ki geçtiğimiz hafta tanıtılan ve Teknolog Baba Podcast’in de 31. bölümü olan Huawei Mate 40 serisi akıllı telefonlarıyla, performans ve yenilik anlamında çığır açtı diyebiliriz.
Yeni ve en güçlü mobil işlemci tasarımından tutun en iyi kameralı cihazı olan Mate 40 Pro’ya kadar her şeyi bu bölümde anlatacağım.
İlk önce işlemci kısmıyla başlamak istiyorum. Akıllı telefon pazarında üst seviye cihazlarda kullanılan yani amiral gemisi diye tabir edilen cihazlarda 4 farklı işlemci kullanılıyor. Beşinci bir işlemci de var fakat amiral gemisi konumundaki herhangi bir cihazda henüz kullanılmadı ama gelecek ne gösterir bilemeyiz.
Bu 4 işlemci Apple’ın son çıkan A14 Bionic işlemcisi, Samsung’un en yeni işlemcisi Exynos 1000, Huawei’nin Kirin 9000 5G işlemcisi ve Snapdragon 875 işlemcisi şeklinde sıraladığımızda burada bir farklılık söz konusu.
5G artık kapımızın eşiğinde gerek ülkemizde gerekse yurtdışında ciddi yatırımlar alan bir alan. Hatta geçen gün Çin’de 5G kullanım alanı 100 bin kişiye ulaşmış durumda, e ne de olsa anavatanı diyebiliriz Huawei Telekomünikasyonu sayesinde. En yeni nesil işlemciler arasında bir tanesi var ki diğer rakiplerinden bir hatta iki adım öne çıkıyor.
Huawei Kirin 9000 5G işlemcisi, neden 5G diye adlandırılıyor. 5G’yi desteklediğinden mi? Şöyle açıklamak gerekirse bu işlemci içinde 5G modemi de barındırdığı için yani diğer rakipleri gibi iki chipset şeklinde değil tek bir çipte 5G modem ile dünyanın en iyisi olduğu için. ARM mimarisine sahip bir chipset olmasına rağmen Huawei kendi işleyip bu işlemciyi geliştiyor.
Hani Apple yeni telefonlarını tanıttığında A14 Bionic işlemcisi 11 trilyon transistör içeriyor diye lanse etmişti hatırlarsınız, Huawei Kirin 9000 5G işlemcisi ile bu sayıyı 15 milyar transistöre çıkarıyor. Bu sayede A14 Bionic işlemcisinden yüzde 20 daha performanslı çalışıyor, yani daha hızlı. Bunun sebeplerinden biri de chipsetin içine dahil olan 5G modem sayesinde. Daha fazla rakamlar vs ile kafanızı karıştırmadan kamera performansına geçelim.
Teknolog Baba Podcast’in 17. bölümünde Ekim ayının en iyi telefonlarını DxOMark araştırmasıyla sıralamıştık. Ben yine DxOMark’ı referans alarak büyük ihtimalle önümüzdeki ayda sıralamayla ilgili bir bölüm çekerim ama o zamana kadar ilk sırayı Huawei Mate 40 Pro’nun aldığını bilin istedim. Kamera tarafında her kesimden insanın takdirini alan firma Leica sensörlerini kullanıyor. Yıllardır fotoğraf başarısını üzerine katarak ilerleyen firma 136 puan ile listenin zirvesinde bulunuyor.
Şimdi yazılım kısmına geçelim ve EMUI 11 ile gelen özellikleri yakından inceleyelim,
EMUI 11’deki yeni nesil Her Zaman Açık Ekran (AOD), kullanıcı deneyimine sanatsal bir hava katmanın ötesinde, kullanıcıların şekilleri kendi zevklerine göre kişiselleştirmelerine ve hatta varsayılan renk paletinin ötesine geçerek kendi özel tasarımları için seçtikleri fotoğraflardan renkleri kullanmalarına olanak tanıyor.
Bunun da ötesinde EMUI 11, kilit ekranarka planı olarak animasyonlu GIF görüntüsü ayarlayarak kullanıcıların AOD’ye kişisel bir dokunuş eklemelerine olanak tanıyor. Favori bir şiir veya şarkının sözleri, farklı yazı tipleri ve renkler arasında seçim yapma seçeneği ile kullanıcılar ekranı istedikleri gibi kişiselleştirebiliyorlar.
HUAWEI Mate 40 Serisi’ndeki EMUI 11, kullanıcının dikkatini algılamak için 3D Derinlik Algılama Kamerası ve Hareket Sensöründen yararlanan Eyes On Display’i de destekliyor. Kullanıcılar sadece bir bakışta ekranı açabiliyor ve AOD animasyonunu tetikleyebiliyor.
İlk olarak EMUI 10‘da sunulan Smart Gesture Control artık EMUI 11‘de daha fazla hareketi destekliyor. Yeni eklemeler çok yönlü ve daha da fazla senaryoda uygulanabilir. Avuç içinin ekranın üzerinde tutulması, ekran kilitliyken bile saati göstermesini sağlıyor. Havada kaydırma artık e-kitaplarda, haberlerde, müzikte, resim galerisinde ve video uygulamalarında kaydırma ve sayfa çevirme için kullanılabiliyor.
Günlük üretkenlik, akıllı telefon ve PC arasında arası sorunsuz çalışmayı sağlayan Çoklu Ekran İş Birliği ile geliştiriliyor.
EMUI 11 ile HUAWEI Mate 40 Serisi, akıllı telefonun çoklu pencere etkileşiminin rahatlığını, Çoklu Ekran İş Birliği ile bağlı bir bilgisayarda üç farklı akıllı telefon uygulamasını açarak mümkün kılıyor. Bu gelişmiş çoklu görev desteği ile kullanıcılar, aynı anda hem çevrimiçi bir kursu hem de mesajlaşmayı izlerken HUAWEI Not Defteri’nde hatırlatıcıları not alabiliyorlar. Akıllı Çoklu Pencere’de yapılan iyileştirmeler, EMUI 11’in akıllı telefonda aynı anda birden fazla pencereyi desteklemesini sağlayarak, kullanıcılara deneyimlerini tercihlerine göre uyarlama ve üretkenliği en üst düzeye çıkarma seçeneği sunuyor. Kullanıcılar, web sayfalarına yüzen bir pencerede göz atarken, arayüzden çıkmaya gerek kalmadan video izleyebiliyor. Yüzen pencere boyutu ayarlanabildiği gibi, ekranda hareket ettirilerek kullanıcılara daha fazla kolaylık sağlıyor.
Gizlilik ve güvenlik her zaman EMUI’nin temel odak noktası oldu. Huawei, EMUI güvenlik sistemini geliştirirken rahatsız etmeme, takip etmeme ve maruz bırakmama gizlilik koruma ilkelerine bağlı kalarak, kullanıcıya kişisel verileri üzerinde tam farkındalık ve kontrol sağlıyor.
Akıllı telefonlarda çekilen fotoğraflar, fotoğrafın çekildiği yer, zaman ve çekildiği cihaz gibi özel bilgiler içeriyor. Fotoğrafları paylaşırken, bu hassas bilgiler orijinal görüntünün yanında da paylaşılabilir. EMUI 11 ile HUAWEI Mate 40 Serisi kullanıcıları eğer isterlerse, görüntüler HUAWEI Share aracılığıyla başkalarına gönderilmeden önce özel bilgilerini kaldırabiliyorlar.
AI Private View, kullanıcılar tren veya asansör gibi kalabalık alanlarda bile konuşmaları ve yazışmaları gizli tutmaya yardımcı oluyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde, kullanıcının cihazın sahibi olup olmadığını belirlemek için yüz tanımayı kullanıyor. Cihaz sahibi olmayan birini veya ekrana bakan birden fazla kişiyi algılarsa, bildirim içeriği otomatik olarak gizleniyor.
Güçlü Kirin 9000, EMUI 11’in tüm potansiyelini açığa çıkararak HUAWEI Mate 40 Pro’da 36 ay sonra bile sorunsuz bir deneyim sağlayarak oyunları yüksek kare hızlarında çalıştırırken daha fazla güç verimliliği sunuyor. Ön planda ve arka planda çalışan sık kullanılan uygulamalar arasında geçiş yapmak daha sorunsuz ve çoğu zaman uygulamanın yeniden başlatılması gerekmiyor.
Test laboratuvarlarında gerçekleştirilen simülasyonlara göre HUAWEI Mate 40 Pro, 36 aylık kullanımın ardından genel performansta yalnızca yüzde 2,5’lik bir düşüş kaydetti. HUAWEI Mate 20 Pro’nun test sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, HUAWEI Mate 40 Pro, kullanıcıların sorunsuz bir deneyim yaşamasına olanak tanıyan önemli ölçüde iyileştirilmiş kullanım ömrü ve genel performans sergiliyor. ilk 18 ayında yüzde 5 düşüş yaşayan Mate 20 Pro ile kıyaslanınca 36. ayında olan Mate 40 Pro yüzde 2.5’luk bir perofrmans düşüklüğü ilk günkü performanstan çokta bişey kaybetmeyeceği anlamına geliyor.
EMUI 11’in beta sürümü HUAWEI P40 Serisi (HUAWEI P40 lite hariç) ve HUAWEI Mate 30 Serisi için kullanıma sunuldu ve yakın gelecekte daha fazla cihazda kullanılabilecek.
Uygulama çeşitliliği ve getirilen yeni özelliklere de kısaca bir göz atalım isterseniz.
Mate 40 serisi lansmanında HMS platformuna dahil edilecek iki yeni uygulama duyurulmuştu. Bu uygulamalardan ilki olan Petal Maps, Google Haritalar’ın yerini almak için farklı özelliklerle donatılmış.
140’tan fazla ülke ve bölgeyi desteklediği belirtilen Petal Maps uygulamasında 3 boyutlu harita gösterimi yapılabiliyor. Bazı şehirler için gerçek zamanlı toplu taşıma verilerine yer verilirken, popüler işletme ve konumlara ait detaylı bilgiler de bulunuyor. Ayrıca hareket kontrolü desteği sayesinde yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi bazı hareketlerin ekrana dokunmadan yapılabildiği belirtiliyor. Beta sürümü önümüzdeki günlerde AppGallery’de yayınlanacak uygulamanın ülkemizde de kullanılabilir olacağı belirtiliyor.

Etkinlikte duyurulan bir diğer servis ise Huawei Docs uygulaması oldu. Belge yönetimi uygulaması olan Huawei Docs ile belgeler, excel tabloları, power point ve PDF başta olmak üzere 50’den fazla dosya formatı desteği bulunuyor. Gerçek zamanlı bulut senkronizasyonu, çoklu kullanıcı desteği, metin editörü ve elektronik tablo istemcisi ise uygulamanın bazı özellikleri arasında yer alıyor. Microsoft Office Mobile’a alternatif olan uygulama, yakın zamanda 100’den fazla ülke için kullanıma sunulacak.
Petal Maps ve Huawei Docs dışında Petal Search uygulamasına da bir takım yenilikler getiriliyor. Arama motoru uygulamasına yazılı ve sesli arama dışında görsel arama seçeneği de ekleneceği belirtiliyor. Google Lens alternatifi özellik sayesinde kameranızı bir nesneye tuttuğunuz zaman ona en uygun arama sonuçlarını önünüze getiriyor. Ayrıca uygulamada aratılan önemli kişi, konum, hayvan ve yiyecekler için oluşturulan bilgi kartları da artık sonuçlarda doğrudan gösterilecek.
Son olarak AppGallery isimindeki uygulama marketine her geçen gün yeni uygulamalar ekleniyor ve eklenmeye devam edecek. Google’sız telefon mu olur yeağ diyenlere inad Huawei diyorum🙂
Bu bölümünde sonuna geldik, doğal olarak bu haftanın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Pazar günü sabah 10’da Teknolog Baba Podcast Bülten’de görüşmek üzere kendinize iyi bakın, teknolojiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir