Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

3DMark WildLife Benchmark sonuçları paylaşıldı. Temelde telefonların genel performanslarına odaklanan Banchmark testleri, şimdi mobil oyun tarafında oyuncuya sunduğu performans testi ile karşımıza çıkıyor.
3DMark WildLife grafik karşılaştırmasına göre, telefonların GPU performansları ortaya çıkıyor. İnsanların mobil oyunlarda geçirdikleri sürelerin artış göstermesiyle birlikte aslında daha iyi bir deneyime kavuşmak isteyen milyonlarca insan bulunuyor. Oyun telefonu olmasa telefonların pek çoğundan artık daha iyi bir mobil oyun performansı sunması bekleniyor.
İlginç bir sonuç ile karşılaşmayı sağlayan bu testlerin sonucuna göre, en yüksek puan 7 bin 874 ile bu yıl piyasaya çıkan iPhone SE 2 020 oluyor. iOS 14 işletim sistemiyle A13 Bionic işlemciye sahip olan telefon en yüksek performansı sunan telefonlar arasında yerini alıyor .
İkinci sıraya bakıldığında ise karşımıza yine Apple’dan iPhone 11 Pro çıkıyor. Telefon 7 bin 800 puan ile karşımaz çıkıyor ve iOS 14 ile A13 Bionic işlemciye sahip. Üçüncü ve dördüncü sırada da karşımıza yine iPhone çıkıyor.
Üçüncü sırada, iPhone X S Max/iOS 14 ve A12 Bionic işlemci ile 6 bin 701 puan ile çıkıyor. Onun altında ise iPhone XR yine iOS 14 ve A12 Bionic işlemci ile 5 bin 424 puan ile çıkıyor.
İlk 4 Apple imzalı telefonlar ile karşımıza çıkıyorken, beşinci sırada Android tarafta oyun için oldukça ses getiren ASUS ROG Phone 3 çıkıyor. Android 10 ve SnapDragon 865 Plus ile karşımıza çıkan bu telefon 4 bin 253 puan alıyor. Onun hemen ardında ise Samsung Galaxy S20 Ultra 3 bin 817 puan ile yerini alıyor.
Devamında ise OnePlus 8 / 3 bin 800 puan, Google Pixel 4 XL/ 3 bin 26 puan, OnePlus 7 T/ bin 802 puan ve Google Pixel 5/ bin 19 puan ile ilk 10’da yerini alıyor.
FPS kıyaslamasında ise karşımıza pek çok değişmeyen bir sıralama çıkıyor. İlk sırada, iPhone 11 Pro/ 46 fps, ikinci sırada, iPhone XS Max/40 fps ve üçüncü sırada iPhone XR/ 32 fps ile yerini alıyor. Bu sefer dördüncü sırada Android bir telefon ile karşılaşıyoruz. ASUS ROG Phone 3/ 25.5 fps ile yerini alıyor. Beşinci sırada ise bizleri Samsung Galaxy S20 Ultra/ 22.9 fps karşılıyor.
Şimdi dünyada en çok hangi cihazlarla oyun oynandığını görmüş olduk. Başka bir araştırma konusu da Türkiye’de üretilen oyunları kaç kişi oynuyor.
Türkiye’de üretilen her oyun, ortalama 800 bin kez indiriliyor. Bu sayı, 423 bin olan küresel ortalamanın neredeyse iki katı. Google Play’de yayınlanan ve Türkiye’de geliştirilen mobil oyunlar ortalama olarak 759 bin 470 kişi tarafından indiriliyor.
Google Play istatistiklerine bakıldığında 169 bin 137 oyun geliştiricisinin 2 bin 854’ünün Türk geliştiriciler olduğu görülüyor. Türk oyunları sadece sayıca değil, aynı zamanda kullanıcıların beğenisiyle de dikkat çekiyor. O kısımda ise,
Küresel ortalamada mobil oyunlar 5 yıldız üzerinden 3,70 puan alırken, Türk geliştiricileri tarafından üretilen oyunların yıldız ortalaması 3,91.
Son olarak şunu da araya sıkıştırmak istiyorum, her ne kadar mobil oyunlardan konuşmuş olsamda Cyberpunk 2077 tarafında hayranlarını üzen bir gelişme yaşandı.
19 Kasım’da çıkması planlanan oyunun açıklanan yeni çıkış tarihi 10 Aralık 2020. CPD, ilk gün güncellemesiyle hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri sunacak. Oyun geçtiğimiz haftalar Gold statüsüne ulaşmıştı. CD Projekt RED’in belirttiğine göre ekibin şu anda yaşadığı en büyük sıkıntı projenin PC, PlayStation 4, Xbox One ve yeni nesil konsollara aynı anda çıkartmak.
Cyberpunk 2077 10 Aralık’ta PlayStation 4, Xbox One, PC ve Stadia için çıkışını gerçekleştirmiş olacak. Yeni nesil konsollar için paylaşılan çıkış tarihi ise 2021 olarak belirtildi.
Bir aksilik daha yaşanmazsa 2020 yılının son haftalarında oyun çıkmış olacak. Bu kadar geniş bir platforma destek sunmanın kolay olmadığı gibi böyle aksilikler yaşanacaktır. Eminim ki beklediğimize değecek dostlar.
Bu bölümü de burada bitiriyoruz. Yarın sabah görüşmek üzere sağlıcakla kalın, teknolojiyle kalın.

Teknolog Baba Podcasti sosyal medyadan takip edin, Instagram & Twitter
Teknolog Baba Podcast Bülten aboneliği için tıklayın.
Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts ve diğer podcast uygulamalarından dinleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir