Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Sosyal medya devi Facebook, bulut oyun servisleri arasında yerini almak için aylar öncesinden çalışmalara başlamıştı ve nispeten rakiplerinden biraz farklı bir yol izlemeyi tercih etmişe benziyor.Facebook dünya üzerinde en çok kullanılan uygulamalara sahip. Çoğunlukla işin sosyal medya tarafına yoğunlaşsalar da bulut oyun dünyasına Facebook Gaming ile göz kırptı. Aslına bakacak olursanız firma uzun yıllardır bünyesinde oyunlar sunuyordu. Bu adımla beraber çıtayı biraz daha yukarı koymanın peşinde olan firma bildiğimiz bulut oyun sistemleri gibi çalışmayacak.
Bu oyunları Facebook’un Oyun bölümünde bulabilirsiniz. Şirket, bağımsız bir hizmet başlatmadığını ve standart Facebook hizmetinin bir parçası olduğu için erişimin tamamen ücretsiz olacağını vurguladı. Tabii ki, bireysel oyunlarda para harcamak istemediğiniz sürece.Hali hazırda hala sosyal medya platformu olduğu için Facebook Haber Kaynağı’nda Facebook Gaming ile ilgili reklamlar olacak. Bu reklamların, oyun sekmesini pek kullanmayanların hedef alınacağı aktarılmış.
Facebook; Google’ın Stadia, Microsoft’un xCloud, Amazon’nun Luna (16. Bölüm de Luna’yla ilgiliydi dinlemeyenler için tavsiye edebilirim.) son olarak NVIDIA’nın GeForce Now’ını hedeflemiyor. En azından ilk başta değil. Şirket, konsol ve PC oyunları yerine daha küçük, ücretsiz oynanabilen oyunlar sunuyor. Bunlar Asphalt 9: Legends, PGA TOUR Golf Shootout, Solitaire: Arthur’s Tale ve Mobile Legends: Adventure yanı sıra önümüzdeki haftalarda Red Bull’un Dirt Bike (ançeynd) Unchained oyunundan başlayarak zamanla daha fazla oyun eklenecek.
Bulut oyunları iki platformla sınırlı olacak: Android cihazlar ve internet sitesi üzerinden. Apple, başlangıçta iOS’ta oyun yayın hizmetlerini yasakladı, bu da sektörün can sıkıntısına neden olmuştu. Şirket, geçtiğimiz ay App Store İnceleme Yönergelerini değiştirdi fakat Facebook şimdilik o topa girmeyi pek düşünmüyor yani kafalar karışık.
Facebook’un video oyun akışına girmesi büyük bir sürpriz değil. Şirket, geçtiğimiz Aralık ayında Avrupa’da bir bulut oyun hizmeti yürüten ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerini seçen bir startup olan PlayGiga’yı satın aldı. Facebook ayrıca Microsoft ile xCloud entegrasyonu üzerinde çalıştığını da onayladı. Bugün açıklanan hizmet PlayGiga satın alımına dayanıyor, ancak şu anda Xbox ile hiçbir ilgisi yok.
Facebook’un bulut oyun sürümü, xCloud veya Stadia gibi bir arayüz gerektirmez. Yine de şirket bazı temel unsurları güncellemek zorunda kaldı. Kullanıcılar, örneğin gerçek adlarından farklı bir Oyuncu Adına sahip olabilir. Ayrıca, belirli oyunlarda profil resimlerinin yerini alacak bir avatar seçebilirler. Normal oyunlar gibi başka bir kimlik yaratıyorsunuz kısaca, Facebook hesabınızla oynasanız bile.
Facebook’a, her ay 30 milyon kişi hala giriş yapıyor ve orijinal olarak Flash’ta oluşturulmuş olan türden oyunları oynuyor. (Ancak geliştiriciler bu oyunların çoğunu güncellemeyi bıraktılar ve Flash’ın bu yılın sonlarında kullanımdan kaldırılması nedeniyle bazıları kapatılıyor.)
Son olarak toparlamak gerekirse, oyunlar resmi uygulamalardan (Şimdilik iOS hariç) oynanabiliyor. Facebook ufak oyunlar ile kişilerin eğlenceli vakit geçirmesini istiyor ve bu açıdan büyük yapımları rakiplere bırakıyor. Bu yüzden de oyunlar için herhangi bir ücret istenmiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada ileride oyun kütüphanesinin ciddi şekilde büyütüleceği aktarılıyor ve servise direkt olarak Facebook Gaming adı veriliyor.Bildirimlerinizi açınız efendim, bu sabah ki gibi bir durum olması durumunda sosyal medya duyurusundan önce bildirimler sayesinde yeni bölümlerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir