Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Akıllı telefonların büyük bir kısmı eSIM desteği sunmuyor. Fakat firmaların tepe modelleri elektronik SIM kartlar için sunulan desteği yavaş yavaş cihazlarına getiriyor. Bu kartlar sayesinde fiziksel SIM kartlara ve doğal olarak SIM kart yuvasına ihtiyaç kalmıyor diyebiliriz.eSIM teknolojisi son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle Apple’ın ürünlerinde sunulmasıyla birlikte bu teknoloji daha fazla şekilde gündeme geldi ve müşteriler talep eder oldu.Bu desteği sunan akıllı telefonlarda genel olarak fiziksel SIM kart yuvasının sunulduğunu, ikinci bir hat kullanmak isteyenler için eSIM desteğinin var olduğunu görüyoruz. iPhone’un son birkaç yıldır çıkan modelleri bunlara örnek olarak gösterilebilir. Böylelikle birinci hattını normal SIM kartla kullanan müşteriler ikinci numaralarını veya veri iletişimi için aldıkları hattı eSIM olarak tanımlayabiliyor.Böylelikle bir hattınızı iş için, diğer hattınızı kişisel aramalarınız veya başka ülkede veri dolaşımı gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ayrı ses ve veri planları da alabilirsiniz.
Tüm bu imkanları veren ve en sonunda Türkiye’de de kullanıma sunulan eSIM nedir? Kullanıcılara hangi yararları sağlıyor? Bu bölümde e-SIM teknolojisini inceliyoruz.
İlk olarak eSIM’in ne olduğuyla başlayalım!

“eSIM”, “embedded SIM”, yani “yerleştirilmiş SIM” teriminin kısaltması. Fiziksel SIM kartı taşımayan bu sistemler kullanıcıların farklı numara kullanmak için SIM kartı değiştirmesini de gerektirmiyor. eSIM’in mobil operatör tarafından desteklenmesi ve etkinleştirmesi gerekiyor.eSIM üzerindeki veri yazılabilir. Yani müşteri hizmetleriyle tek bir telefon görüşmesi yaparak elektronik SIM üzerinden hizmet veren operatörünüzü değiştirebilirsiniz.Ayrıca, birden fazla eSIM profili yükleyerek, özellikle yurtdışı gezilerinde SIM kart takıp çıkarmak yerine telefonlarında aktif olmasını istedikleri hücresel planı seçebiliyorlar. Tamamen dijital olan eSIM, çevrenin korunmasına da katkı sağlıyor. 

eSIM’in Dezavantajları Neler?

Bu teknoloji esneklik getirse de, yeni telefon satın aldığınızda mobil operatörünüze başvurarak hattınızın eski telefonunuzdan yeni telefonunuza geçirilmesini talep etmeniz gerekebilir. Çoğu insan için bu durum çok önemli olmayacaktır, yine de bazıları bunu bir zahmet olarak görebilir.Telefon numaralarının SIM kartların hafızalarına depolanması dönemi sanırım iPhone veya Android telefon kullananlar için geride kaldı diyebiliriz. Ancak daha önce ucuz veya eski bir telefon kullanıp telefon rehberini SIM kartlarında tutanların bu kişi kayıtlarını SIM kart aracılığıyla eSIM’li yeni telefonlarına taşımaları mümkün olmayacaktır.Eski SIM kartta bulunan rehberi Cloud hesabınıza veya numaralarınızı cihazınıza kaydetmenizi ve daha sonrasında kişilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Daha sonrasında yeni cihaza geçtiğinizde en azıdan Cloud hesabınızla senkronize edip rehberinize ulaşabilirsiniz. Yada içe aktarım yapıp aldığınız yedeği cihaza yükleyebilirsiniz. Bunun içinde aldığınız yedeği Cloud sistemine de kopyalamanızı öneririm.
Peki eSIM Destekleyen Cihazlar Hangileri?

Apple iPhone XR, iPhone XS ve XS Max’ten itibaren çift SIM desteğini sunuyor. Bunu da hem fiziksel SIM kart yuvası hem de eSIM desteğini barındırarak yapıyor. iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, bu ay tanıtılan iPhone 12 Minii iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max de bu desteğe sahip olan Apple telefonları. Ayrıca Apple Watch Series 3, Watch Series 4, Watch Series 5, Watch Series 6 ve Watch SE’nin Türkiye’de satılmayan LTE destekli modellerinde de elektronik SIM desteği mevcut. iPad Pro’nun hücresel modelleri de bu destekle satılıyor. Yani kısaca son dönemde satılan Apple cihazlarının tümü e-SIM desteğini sağlıyor. Ama ülkemizde satılmayan en azından resmi olarak satılmayan Google cihazları da Pixel 2’den itibaren bu desteği sunuyor. Samsung tarafında ise Galaxy S20, S20+, S20 Ultra modellerinde ve aynı zamanda Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra’da destek sunuyor.

eSIM Destekleyen Operatörler Hangileri?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yaptığı çalışmalar ve yerli teknolojinin geliştirilmesi konusunda sunduğu teşvikler doğrultusunda Türkiye’de eSIM destekleyen operatörler görmeye başlıyoruz.İlk haber Vodafone’dan geldi. Vodafone, eSIM desteğini sunmaya başladığını açıkladı. eSIM almak isteyen müşterilerin Vodafone mağazalarını ziyaret etmeleri yeterli oluyor. eSIM işlemleri için herhangi bir ek ücret talep edilmiyor. Ayrıca Vodafone internet sitesine girip IOS veya Android cihazlar için eSIM nasıl aktif hale getirilir diye inceleyebilirsiniz. Ama en nihayetinde Vodafone mağazalarını ziyaret etmeniz gerekiyor. Orada daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Bu bölümünde sonuna geldik, teknolojiyle kalın hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir