Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Geçtiğimiz ay tanıtımı yapılan iPad Air 4. nesil tabletin yurt dışında ilk incelemeleri gelmeye başladı. iPad Pro katili diye tabi edilen iPad Air 4’ün özelliklerini bir hatırlayalım isterseniz.5 nm fabrikasyon süreci ile üretilen Apple A14 Bionic işlemci, iki tanesi yüksek performanslı olmak üzere toplamda 6 çekirdeği bünyesinde barındırıyor. Tasarım anlamında iPad Pro’lardan gelen bir tasarım çizgisiyle şık ve premium hissiyatı yüksek bir cihaz oluyor. TouchID bazı Android telefonlarda da gördüğümüz gibi güç düğmesine konumlandırılmış durumda. Yani hem parmak izi hem de cihazı açma kapama işlevi aynı anda bizleri karşılıyor. TouchID’nin bu şekilde eklenmesinin sebebi FaceID’ye henüz geçilmemiş olması. Zaten iPad Air 4’ü iPad Pro’lardan ayıran fark bu!Yeni nesil işlemci ve dünyada ilk olan 5 nm işlemci mimarisine sahip bu da cihazın gücüne güç katıyor. Sebebi ise yurt dışındaki cihaz incelemelerinde iPad Pro katili diye tabir ediliyor.iPad Pro ile kaşılaştırıldığında 120 hz ekran yenilemesi dışında neredeyse eksiği bulunmayan nispeten daha ucuz olan bir cihaz olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.Ekran kısmında iPad Pro’ya göre küçük kalabilir, çünkü iPad Air 4’ün ekran boyutları 10.9″ aslında bakacak olursanız bu o kadar da küçük bir ekran değil fakat daha büyük ekran deneyimi isteyenler 12.9 ” iPad Pro’ya yönelebilirler.
Performans anlamında dedik ya iPad Pro katili tabiri kullanılıyor diye, isterseniz birazda teknik performans konusuna girelim.
Geekbench üzerinden elde edilen test sonucuna göre işlemci tek çekirdekten 1.583 puan, çok çekirdekten ise 4.198 puan alıyor. Karşılaştırmak adına aynı testte A13 Bionic tek çekirdekten 1.336 puan, çok çekirdekten ise 3.569 puan alıyor. A14 Bionic sürpriz olmadığı üzere mevcut tüm mobil işlemcileri geride bırakıyor. Altı çekirdekli yapıda olan işlemci, burada dört adet yüksek verimlilik çekirdeği ve iki adet yüksek performans çekirdeğini bir araya getiriyor.
Grafik tarafında ise işlemcide dört çekirdekli bir GPU bizleri karşılıyor. A14 Bionic ile Apple tasarımı Neural Engine da gelişiyor. Aktarıldığı kadarıyla 16 çekirdekli yeni nesil Neural Engine, saniyede tam 11 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da yapay öğrenme performansında yüzde 70 artış sağlıyor.
Yavaş yavaş bu bölümün sonuna yaklaşmışken, Türkiye fiyatını da aktarmazsam olmaz.iPad Air 4 başlangıç fiyatı 64 GB için 5.799 TL seviyesinde, Wi-Fi +(selyılır) Cellular sürüm ise 6.999 TL seviyesinde yer alan model, ilk incelemelere göre oldukça iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğunu da hatırlatmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir