Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, Starlink projesi kapsamında 14. fırlatışı gerçekleştirdi ve yörüngeye 60 uydu daha gönderdi. Böylelikle yörüngedeki toplam uydu sayısı 800’ü geçti. Ancak bu uyduların hepsi şu an için aktif değil, zira 835 uydunun arasında kasıtlı olarak hizmet dışı bırakılan test uyduları da var.

Astronotların iletişimi artık Nokia tarafından 4G teknolojisi ile kurulacak.   Artemis programı altında aya gitmeye hazırlanan NASA; geçtiğimiz hafta 370 milyon dolarlık yeni bir fon duyurmuştu. Ayda astronotların iletişimi de bu fon içerisinde yer alıyor.   Yeni fondan ilk yararlanacak firmalardan birisi Nokia. Firma ay yüzeyinde 4G LTE ağı kurarak astronotların birbiri ve yüzey araçları ile iletişimlerini sağlamayı planlıyor. Yine mekik aracı ile ana merkez arasında iletişimin sağlanması da proje kapsamında. Yani aya giden ekip ile merkezin tüm iletişiminin 4G üzerinden yapılması amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir