Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Son yıllarda hayatımıza giren teknolojik cihazlardan bir tanesi de tepsiye benzeyen ve diğer süpürgelere benzemeyen yapısıyla robot süpürgeler. Bu robot süpürgelerin farklı farklı varyasyonları bulunuyor. Her cihazda olduğu gibi bu robot süpürgelerde de giriş – orta ve üst segment seçenekleri bulunuyor. Fiyatı daha makul olan modeller gündelik iş ve temizlik konusunda işinizi görürken, biraz daha pahalı yani daha üstün özellikli cihazlarda gerek haritalama odanızın haritasını çıkarma gibi, gerekse toz torbası dolduğu zaman otomatik olarak boşaltma, hatta üst düzey modellerde kablosuz bağlantı özelliği sayesinde uzaktan bağlanma ve kontrol etme gibi bazı fonksiyonları bulunuyor. E hal böyle olunca ister istemez insanların aklında deli sorular oluşmaya başladı. Bu bölümde bu sorulara cevap aramaya çalışıcam, hazırsanız başlayalım.
1.Soru: Gerçekten temizliyor mu? Günlük kullanıma uygun mu?
Evet temizliyor ancak şunu da belirtmemde fayda var, normal süpürgelerde olan vakum teknolojisi olmadığı gibi pervaneler yardımıyla tabiri caizse üstün körü bir temizleme sunuyor. Yani ben hatırlıyorum babaannelerimizin, anneannelerimizin evlerinde önceden gır gır dediğimiz teknolojik olmayan ama bazı durumlarda hayat kurtaran bir alet vardı. Ben ona benzetiyorum bu robot süpürgeleri.
2.Soru: Toz hazneleri ne kadar?
Robot süpürgelerin boyutuna bakıldığında size çok büyük bir alan sunmasa da yarım litreye yakın bir toz biriktirme haznesi var. Bu da günlük olarak kullanımınızda yaklaşık 3 veya 4 gün sonra bu hazneyi boşaltmanız gerektiğini gösterir. Tabii bu odanızın yada kullandığınız alanın ne kadar kirli veya tozlu olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
3.Soru: Kablolardan korumak gerekli mi?
Şimdi yerde gezinen ve duvar kenarlarına kadar erişebilen bu cihazlar pervane yöntemiyle çalışıyor bu da belli başlı kablolara zarar verir yada cihaz zarar görebilir diye mümkünse kablolardan uzakta kullanmanızı öneririm.
4.Soru: Her şeyin altına girebiliyor mu?
Genelde dairesel bir formda olduğu için yükseklikleri de ona göre tasarlanmış oluyor. Boyutları da yaklaşık 7-8 santim yüksekliğinde olduğu için daha küçük alanlara, koltuk altlarına veya dolap altlarına girmesi pek mümkün değil.
5. Soru: Evcil hayvanı olanlar için ideal mi?
Kedi ve köpeklerin malum kılı tüyü çok dökülüyor, yerde olan kılları tüyleri rahatlıkla toplayabiliyor.
6.Soru: Ev haritası yapabiliyor mu?
Bu soru aslında bir dönem çok sorulmuştu, evinizin haritasını çıkarıyor hırsızlara veriyor sıkıntı çıkıyor falan diye. Yani şu an kullandığın cihaz seni senden daha iyi tanıyor zaten evinin adresi vs. herşey biliniyorken bu mu dert oldu sana. Cidden dert ediyorsan almazsın olur biter. Evin haritasını çıkarıyor evet, ama nispeten daha pahalı modeller…çalışıyor?
7.Soru: Gürültülü mü çalışıyor?
Aslına bakarsanız bir parça gürültüsü var pervane sistemiyle çalıştığını söylemiştim, ama vakumlu süpürgeler gibi bir sese maruz kalmıyorsunuz. Ortalama 50 – 60 desibel düzeyinde sesi olsa da dik süpürgelerden daha az ses çıkarıyor diyebilirim.
8.Soru: Son sorumuz ise fiyatları ne kadar?
Farklı fiyat seçenekleri var elbette ama günümüzde yaklaşık 2 bin liradan başlayıp on bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu da farklı özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Islak kuru gibi, haritalandırma yapabiliyor, kendi tozunu çöpünü kendi dökebiliyor gibi özellikleri olan cihazlarda var. Ama daha temel seviyede bir cihaz olsun bütçem kısıtlı derseniz 1800 – 2 nin liralara da robot süpürgeler var. Bunlarda işinizi görür.
Bu bölümde robot süpürge almak isteyip de aklında belli başlı soruları olanlara cevap bulmaya çalıştım, umarım bu bölümü beğenmişsinizdir.Bana sorarsanız evinizde kalın halılar varsa yada ben daha iyi süpürmesini istiyorum diyorsanız ben olsam hiç bulaşmam. Evimin temizlik işleri bende ve bu cihazla yarışırım beğenmem yani başkasının yaptığı işi, o yüzden bana hitap etmiyor. Ha belki şu an oturduğum ev değişir alan genişler ve biraz daha minimal bir yapıya sahip olursa belki o zaman eşimi ikna etme ihtimalim artar.Yarın görüşmek üzere kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir