Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Reddit’te yer alan bir gönderide, Spotify’ın Apple’ın yeni getirdiği widget’lar üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ortaya çıktı. Spotify’ın widget’ları birkaç farklı boyutta denediği ve bu boyutların küçük ve orta boylarda olduğu iddia edilmiş. Spotify widget özelliklerinde şu an için sanırım tasarım üzerinde çalışıyor…Spotify widget özelliklerinde şu an için sanırım tasarım üzerinde çalışıyor çünkü  MacRumors tarafından paylaşılan bilgiye göre, Spotify’ın widget’larında şarkı oynatma, durdurma veya değiştirme gibi işlevler bulunamayacak. Çünkü Apple, iOS 14 güncellemesiyle widget’larda yalnızca “salt okunur” bilgilerin bulunmasına olanak tanıyor. (Salt Okunur Bilgisayar kullanıcıları için sık sık karşılaşıan bir bilgisayar terimidir. … Bu dosya türleri üzerinde bir değişiklik yada şöyle ifade etmek istersek bir şey yazamayız. Adı üzerinde bu dosya sadece okunabilir özelliğine sahiptir.)

Kısıtlı da olsa widget desteği sunan YouTube gibi, Spotify da yakın zamanda widget desteğini iOS kullanıcılarına sunabilir. 

Spotify, platformda bulunan müzisyenlerin ve podcast yayıncılarının yani benim ve PodFresh çatısı altındaki diğer podcaster arkadaşlarımın oluşturabileceği “tanıtım kartları”nı devreye soktu.

Açıklamalar kısmında link bırakıcam, oradaki linke tıklayarak search kısmından kart oluşturacağınız sanatçıyı yada podcast yayınını yazın, ben tabii ki de teknolog baba yazdım. iki blok şeklinde açılan sayfada soldaki blokta tanıtım kartımızın önizlemesi sağ blokta ise show yada bölümleri seçip kart oluşturabilirsiniz. Daha sonrasında tasarımını ve görselini dilediğiniz şekilde değiştirip cihazınıza indirip sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Niye bunu diyorum belki teknolog baba podcast’ide paylaşmak isterseniz diye yani

Hatırlarsanız bir ara gündem sık sık RTÜK ile internet yayıncıları arasındaki Sansür ve Lisans anlaşmaları arasında geçti. Rtük’ün sansürlerinin ardından lisanslarını da çıkaran firmalar arasında Amazon Prime Video, Netflix gibi şirketler var.  Netflix’deki sansür ve içerik kaldırmalara şahit olmuştuk, lisans çıkarılmasının amaçlarından biri de Şirketlerden vergi alınması yani elbette.

Sansür dedik lisans dedik geldik, başlıktaki Spotify’ın yasaklanma ihtimaline. RTÜK başvuru sürecinin bitiş tarihinin yaklaşması sebebiyle Spotify ve FOXplay’i uyardı.

RTÜK ayrıca, yayıncıların 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin ödemeleri gerektiğini belirterek, başvuru sonrasında yayıncıların 3 ay süresince yayınlarına devam edebileceklerini vurguladı. RTÜK’ün lisans başvurusunun belirtilen süre içerisinde gerçekleşmemesi durumunda yayıncıların 3 ay daha hizmet verebileceğini ancak daha sonra erişim engelinin gelebileceği vurgunladı. RTÜK, ilave 3 aylık lisans ücretini peşin ödemeyen yayıncılar için de söz konusu durumun geçerli olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir