Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi. Yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye’de temsilcilik açacak.Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak.
Sosyal medya Türkiye temsilcisinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek. Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zorunlu olacak.Peki bu temsilcinin görevleri ne olacak?

  • Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.
  • Temsilcinin, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekiyor.
  • Şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin görevleri arasında yer alıyor.

Turk-internet.com kurucusu ve internet aktivisti Füsun Sarp Nebil, zamanında konuyla ilgili şunları söylemişti,

  • “Yasa sitelerin ve sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğini yüzde 90’a kadar daraltılmasına izin veriyor. Çünkü tüm dünya HTTPS’e geçtiği için artık bloklama yapamıyorlar. Eksiden URL’yi giriyordunuz, bloklanıyordu. İçeriklerin silinmesini istemelerinin temel nedeni bu.
  • “İnternet trafiği bant genişliğini kısıtlamak insanları VPN’e mecbur bırakacak. Kaldı ki bant genişliğinin yavaşlatılması ‘Deep packet exception’ denen bir takım filtreleme, içine girme-sızma yazılımlarıyla yapılır. Bu yazılımların hiçbiri Türkiye’de kodlanmıyor. Hepsi yabancı yazılımlar.
  • “Bu nedenle hem Türkiye’nin internet ortamını tehlikeye atıyor hem de kullanıcının kişisel verileri VPN’le başka şirketlerin kaderine terk ediliyor. Bu nedenle teknik açıdan iyi bir şey değil bant genişliği daraltma operasyonu.”

Söyleşinin tamanına açıklamalardaki linkten ulaşabilirsiniz. Sayın Nebil’in söylediklerine katılıyorum ve bu yasanın yaptırımları eğer şirketler tarafından olumsuz görülürse yani temsilcilik barındırmama gibi bir durum doğarsa devlette yaptırımlarını bir kaç ay sonra uygulamaya koyar diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir