Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Huawei, Türkiye’de telekomünikasyon altyapısında ve cep telefonu satışlarında ciddi paya sahip. Türkiye’de LTE yani 4.5G ve 5G altyapısında çoğunlukla Huawei’in ve ZTE’nin ekipmanları kullanılıyor. Türkiye’deki altyapıda Çinli firmaların yoğunluklu olması, ABD’yi rahatsız etmiş olacak ki.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçen hafta yaptığı açıklamayı aktarıyorum size “Savunma ve iletişim ağlarımızın güvenli olduğundan emin olmamız gerekiyor. Çinli telekomünikasyon şirketlerinin Türkiye veya başka ülkelerde faaliyetlerini artırmasından sadece askeri ağlarımız veya güvenlik ağlarımız etkilenmeyecek. ABD’li diğer verilerimizi de korumamız gerekiyor.” demişti.
Konuyla ilgili firmadan yapılan açıklamada, “Türkiye’de 10 yıldır faaliyet gösteren Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, şirketin Çin dışındaki en büyük ikinci Ar-Ge Merkezi olma niteliğini taşıyor. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi verilerine göre Türkiye’de telekomünikasyon sektörüne Ar-Ge hizmeti sunan 17 merkez arasında yer alıyor” denildi.
Türkiye’de ki yatırımlarına devam edeceğini aktaran firma toplam yatırımlarının 500 milyon lirayı geçtiğini.
Bunun yanı sıra 10 yıldır çok sayıda BilgiTeknolojileri uzmanı ve ICT yeteneklerini geliştirdiklerini söylemiş.
620 mühendisle çalıştıklarını ve gelecek yıl bu sayıyı yüzde 10 oranında büyütmeyi hedeflediklerini dile getirdi.
Sadece Türkiye’de değil 30’dan fazla ülkede faaliyetlerini gösterdiklerini ve Türk mühendisler tarafından üretilen teknolojiler, Avrupa’dan Güney Amerika’ya, Orta Doğu’dan Asya’ya dünyanın her yerinde kullanılmaktadır.
Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin çalışmalarına bakacak olursak.
5G kullanım senaryoları, Yapay Zeka (AI) ve Huawei Mobil Servisleri (HMS), Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin en önemli faaliyet alanlarını oluşturuyor. Şu anda, yerel ekosistemi genişletmek için HMS alanında 100’den fazla yerel ortak ve içerik sağlayıcı ile iş birliği yapılıyor.
Teknoloji sektöründe cinsiyet eşitliğini sağlamayı da hedefleyen Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde çalışan 620 mühendisin yüzde 23’ü kadınlardan oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir