Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Apple ve Google’a Karşı Uygulama Üreticileri Koalisyon Kurdu

  • Epic Games halen bilmeyenler için geçtiğimiz ay sonunda Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerinde Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Ancak Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etmiş oldu. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı. Apple, geçtiğimiz aylarda dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Fortnite’ı AppStore’dan kaldırılmıştı.
  • Bu olayın ardından davalık oldular. İnternette Fortnite yüklü cihazlar fahiş fiyatlarla e-ticaret sitelerinde listelendi. Fiyatları ise 10.000 dolara kadar varıyordu.
  • Apple‘ın App Store’un uygulama içi satın alımlar politikalarına itiraz eden birkaç uygulama geliştiricisi, kendilerini ‘uygulama ekosisteminde seçim özgürlüğünü ve adil rekabeti savunmak için sektör lideri şirketler tarafından kurulan bağımsız bir kar amacı gütmeyen kuruluş’ olarak tanımlayan Coalition for App Fairness‘ı kurdu. 13 kişilik olan bu kuruluşun içinde Epic Games, Spotify, Deezer ve Tinder’ın geliştiricisi MatchGroup yer alıyor.
  • Kolasiyonun kurulma amacı üç konuyu kapsıyor. Belirtilen bu üç konu: rekabet karşıtı uygulama mağazası politikaları, Apple’ın % 30 komisyonun fazla olması ve tüketiciler için alternatif bir uygulama kaynağı olmaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir