Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Teknolog Baba Podcastin yeni bölümünden herkese merhaba, haftanın ilk günü yoğun iş ve uzaktan eğitim temposuyla güne başlıyoruz. Geçen haftayı ufak bir hatırlayalım isterseniz. Uzaktan eğitim ekipmanları listesi podcasti yapmıştım hafta içi her gün ayrı bölümlerle alternatifi olan güvendiğim marka ve modelleri önermiştim sizlere. Bazı geri dönüşler aldım ve bu beni çok mutlu etti. Bıraktığım yerden devam ediyorum ve ikinci sezonun yedinci bölümüne ufaktan geçelim istiyorum.

Ben geçen hafta nerdeydim Apple etkinliğindeydim. Daha doğrusu benim gibi teknoloji meraklılarının gözü kulağı yeni tanıtılacak Apple ürünlerindeydi. Söylentilere göre geçen hafta tanıtılan etkinlik daha önceden kaydedilip yayınlanmış. Sonuçta sanal ortamda düzenlendiği için o güne hazır canlı yayın yapmak yerine iOS 14 tanıtımı yapılırken bunu da arada çekip yayınlamışlar.

Neyse ne asıl mesele yeni teknolojik cihazlar görmek ve çağ atlatacak inovasyonlara doymamızdı ama yanlış etkinliğe geldiniz. Buradaki cihazların dışı aynı içi ayrı. Çok uzun uzadıya anlatacak değilim belli başlı özellikleri olan aşağı yukarı aynı tasarımda ürünler tanıtıldı.

İlk başta iOS 14 tam sürüm ile başlamak istiyorum. Beta sürümü aylardır sancılı geçen yeni sürüm nihayete erdi ve son kullanıcıya ulaştı. Şimdiye kadar yüklememiş olanlarınız varsa indirip yüklemelerini tavsiye ederim. Gerçekten Android işlevselliğine yaklaşmış durumda. Tamam tamam zaten bu bölümde yermicem, onu geçen sezonun onuncu bölümünde gömmüştük.

Şimdi iphone 6S ve iphone 6S üzeri cihaz kullananlar iOS 14’e direkt güncelleyebilecekler. Beta sürümünün sancılı geçtiğini söylemiştim beta programına dahil olan kullanıcılar beta profillerini silip tam sürüme sorunsuz geçiş yapabilirler. Bir sonraki konunun başlığı Apple Watch, bir değil bu sefer iki yeni model geliyor. Bunlardan bir tanesi Apple watch altıncı nesil, bir diğeride biraz daha ekonomik olan SE modeli. Altıncı nesil saatin 40 mm çapa sahip olan modeli, 3,800 lira gibi bir fiyata sahip, 44 mm çapa sahip olan ürünün fiyatı da 4050 lira. Apple’a göre ekonomik olan SE modeli ise 40 mm’lik 2700 lira 44 mm’lik ise 2950 lira gibi bir fiyata sahip.

Aralarındaki farklara geçelim hemen isterseniz ve bu kadar parayı hak ediyorlar mı onu görelim. Altıncı nesilde yeni bir özellik var, kandaki oksijen miktarını ölçüyor. SE modelinde ise bu özellik maalesef bulunmuyor. SE modelinde olmayan diğer özellik ise sürekli ekran açık özelliği, bir diğer olmayan özellikse EKG özelliğine de sahip olamıyorsunuz.

Bir diğer tanıtımı yapılan üründe yeni nesil iPad oldu. iPad’de aynı akıllı saatlerde olduğu gibi bir değil iki farklı model tanıtıldı. Bunlardan biri klasikleşmiş iPad’in 8. nesli, bir diğeri ise iPad Air dördüncü nesil. Sekizinci nesil tabletin fiyatı 32 GB olan model 3200 lira, 128 GB olan versiyon içinse 4000 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. iPad Air’ın başlangıç modeli 32 GB yerine bu modelde 64 GB’dan başlıyor olması ve fiyatı ise 5800 lira. 256 GB olan versiyonun fiyatı 7200 liraya geliyor.
Burdaki depolama farkları dikkatinizi çekti mi? iPad Sekizinci versiyonunda 64 GB depolama alanı olmazken iPad Air 4’de 128 GB’lık depolama seçeneği bulunmuyor. Çok ilginç ama Apple sonuçta yapınca neden yaptı demiyorlar.

Sekizinci nesil iPad’de A12 Bionic çipset kullanılırken iPad Air dördüncü nesil olan modelde oldukça yeni bir çipset olan A14 Bionic çipset var. A14 Bionic işlemcisi şuan iPhone 11’lerin pro modelinden daha yeni ve daha güncel bi çipset tahmin edersiniz.
Apple burda direkt Air 4 modeline yükselmiş olacaktı sekizinci nesil ipade neredeye iki yıl önceki çipseti kullanmayı tercih etmiş. iPad Air 4 ile iPad Pro arasındaki üç tane temel farklılıktan bahsetmek istiyorum.

Birincisi iPad Air dördüncü nesil promotion teknolojisine sahip değil, bu özellik bir tek iPad Pro serisinde var. İkinci fark kamera konusu, iPad Air dördüncü nesilde bir önceki modelde olduğu gibi bir adet kamera var iPad Pro’da ise 3 adet kamera var, aynı zamanda lidar sensörü de bu modelde mevcut değil. Bir diğer farklılıksa iPad Air dördüncü nesilde touchID açma kapama tuşuna dahil edilmiş olup iPad Pro’daki faceID bu modelde de bulunmuyor.

Aksesuar kısmındaki gelişmelerde ise Apple Pen ikinci nesil ve en son çıkan magic keyboard desteğine de sahip.

Bu yılki etkinlikle ne yazık ki iPhone 12 bekleyenlerin hayalleri suya düştü ama hemen üzülmesinler önümüzdeki ay iphone 12’lerin tanıtımında yeni cihazları görmüş olacağız. O zamana kadar gözümüz kulağımız Apple’da olacak.

Bugünlükte benden bu kadar sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir