Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Teknolog Baba Podcast’in yeni bölümünden herkese merhaba, ben Sefa. uzaktan eğitim araçları için ekipman önerisinde bulunmaya devam ediyorum. Bütün ekipmanları tek bir bölümde toplamak elbette kolayıma gelebilirdi fakat yeni sezon ve yeni şeyler denemek çoğu zaman iyi sonuçlar doğuruyor. Hatırlıcanız üzre ilk bölümle notebook önerisi yapmıştım, sonrasında tablet ve şimdi de evleri ofise çeviren bir ekipmanla kulaklarınızdayım.
Yazıcı ihtiyacınızı karşılamak istediğinizde farklı bir çok ürünle karşılaşıp kafanız karışabilir ben ise bu kafa karışıklığını biraz olsun dindirmek için iki yazıcı önericem. Tabi en başta yazıcı çeşitlerine baktığımızda iyi bir ürün almak ileriye dönük masrafları da kapatacak cinsten olmalı yani bize avantaj sağlamalı. Peki ihtiyacımız olan hangi yazıcı? Buna cevap verebilmek için bazı soruları cevaplamamız gerek, örneğin ne kadar çok baskıya ihtiyacımız var yani ayda ortalama kaç sayfa baskı alıyoruz ilk önce bunu iyi hesaplamamız lazım. Sonrasında ne kadar hıza ihtiyacımız var acele ettiğiniz durumlarda size darlamıcak bir çözüm olabilir yada benim acelem yok evde dursun sorun değil hızı mı dersiniz. İşte bu sorulara vericeniz cevaplar tam da sizin hangi yazıcıya ihtiyacınız olan yazıcıyı sizlere göstericek.
Çok fazla çıktı almayacaksanız mürekkep püskürtmeli yazıcılar tercih edebilirsiniz, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kartuşlarla çalışıyor bu kartuşlarda ortalama 1000 ile 3000 arasında çıktı almanıza olanak sağlıyor.
Sonrasında gelelim tanklı yazıcılara, son dönemde popüler olan bu yazıcılar podcastin öneri konusu olacak. İlk başta tanklı yazıcıların çalışma sisteminden bahsetmek istiyorum, kartuşa ihtiyacı ortadan kaldıran bu yazıcıların hemen üstünde bazı göstergeler var ve renkleri temsil ediyor hangi renkten ne kadar mürekkebinizin kaldığını orda görebiliyorsunuz. Peki mürekkep azalırsa noluyor yazıcı sizi uyarıyor tabiki ve tekrar dolum yapabiliyorsunuz. Burdaki sarf malzemelerini temin etmek oldukça kolay, tanklı yazıcılar şimdi çok güvenli, çok tasarruflu ve çok performanslı.
İlk önereceğim yazıcı HP 515 modeli, tasarımı ile sanki evinizde bir aksesuar gibi masanızda durabilir ve çok fonksiyonlu olmasıyla işinizi epey kolaylaştıracak bir yazıcı. Fonksiyon dedik nedir bunlar, hani yıllar önce kırtasiye camlarına fotokopi basılır diye yazılar var hatta bu yazıcılardan alan eczane, emlakçılar vs bile fotokopi basılır ilanlarıyla camlarını doldurmuşlardı. Bir sonraki özelliği ise tarayıcı olması bu şık ve güzel bir cihaz için bir nimet. Yazıcı kutusundan mürekkepleri ile beraber geliyor. Bu şişeleri yazıcı üzerinde yer alan dolum yerlerine göre koymanız çok önemli.
Yazıcı hızındaki cevaplardan birisi ise bu yazıcı ile dakikada 11 sayfaya kadar siyah beyaz baskı alabiliyorsunuz. Eğer renkli bir çıktı alacaksanız dakikada 5 sayfaya kadar çıktı alabiliyorsunuz.
Kurulum kısmında evinizdeki internet ağına yazıcıyı bağlamanız gerekiyor, HP’nin smart adı verilen bir mobil uygulaması var bu uygulamayla doğrudan bu yazıcıyı kurabilirsiniz. HP Smart uygulamasıyla kurulumu gerçekleştirdikten sonra aynı uygulama içerisinde çeşitli araçlarla çıktınızı alabilir yada e-posta adresinizi tanımlayarak mobil cihazınız üzerinden yazıcınızda hangi çıktıları yada neler taranmış vs görebilirsiniz.
HP ile ortalama ayda 200 sayfa kadar çıktı aldığınızı düşüncek olursak 2bucuk 3 yıla kadar herhangi bir mürekkep dolum ihtiyacı olmadan bu yazıcıyı kullanabilirsiniz. En fazla 18 bin sayfaya kadar siyah beyaz çıktı alabiliyorsunuz, renkli çıktılarda ise en fazla 8 bin sayfa çıktı alabiliyorsunuz. Wifi teknolojisi sayesinde çok hızlı ve oldukça başarılı bir bağlantı yönetimi de mevcut.

HP yazıcı önerim burda sona eriyor şimdi bir diğer ürün olan Epson’a geçiyorum. Epson L3156 modeli, bu yazıcı içerisinden de mürekkepler çıkıyor ve mürekkep dolumu bu cihazda da oldukça basit. Hp yazıcıda olduğu gibi bu yazıcı da 3 farklı fonksiyon mevcut, fotokopi yazıcı ve tarayıcı olarak kullanabilirsiniz. Epson L3156 modeli de Wifi bağlantı desteği olan bir yazıcı, Epson mobil uygulamasıyla yazıcı kurulumunu basit ve hızlıca yapabilirsiniz. İçerisindeki mürekkeplerle 8100 sayfaya kadar siyah beyaz ve 6500 sayfaya kadar renkli baskı alabiliyorsunuz. Her iki yazıcıda da mürekkep dolum durumunu görebiliyorsunuz.
Wifi üzerinden bağlantı gerçekleştiğinde telefondan tabletten veya notebook bilgisayarınız üzerinden çıktıyı yazıcıya gönderebiliyorsunuz, tarayıcı kısmında taranan belgeyi de diğer cihaza aktarabiliyorsunuz. Peki yazdırma performansına geçelim, dakikada 10 sayfaya kadar siyah beyaz yazdırabiliyoruz ayrıca dakikada 5 sayfaya kadar renkli çıktı alabiliyoruz. Bu hızlar ev veya ofisler için yeterli olacaktır.
Her iki cihazda görevlerini yerine getiren çok başarılı yazıcılar. Üstelik ekonomik olarak uzun yıllar boyunca idare edecek. Her iki yazıcı da öğrenciler veya çalışanlar için ideal ama HP tarafında alınan çıktı miktarına bakarsa öğrenciler için daha uygun gibi. Bir de HP tarafındaki mürekkep tipleri Epson’a göre biraz daha büyük özellikle çok sayfalı ödev çıkartcaksanız HP 515 modeli biraz daha uygun görünüyor. Bu iki yazıcınında ortak özelliği tanklarının olmasıydı.
Bu bölümünde sonuna geldik, bir sonraki bölümde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir