Play Store'da Zararlı Uygulamaların Sayısı Artıyor

Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Geçtiğimiz ay içerisinde yapılan güvenlik araştırmalarında, Play Store üzerinde yayında olan 172 adet virüslü uygulama fark edildi. Toplam 335 milyondan fazla indirilmeye sahip olan bu uygulamalar mağazadan kaldırılsa da, şimdiye kadar önemli bir kitleye ulaşmış olması dikkatleri çekiyor.

Pek çok farklı şekilde cihaza sızan ve bu şekilde kişilerden gelir, veri ve daha farklı şeyler elde eden bu uygulamalar, kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini tehlike altına sokmakta.

Play Store'da Zararlı Uygulamaların Sayısı Artıyor
Play Store’da Zararlı Uygulamaların Sayısı Artıyor

Gizli reklam sunan uygulamalar, 57 adet ile neredeyse fark edilen tüm zararlı uygulamaların üçte birlik kısmını oluşturuyor. Bununla birlikte indirilme sayısı olarak baktığımızda ise bu oranın yüzde beşin altında olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte abonelik aldatmacalarına başvuran uygulamaların sayısının 15 adet olmasına karşın, toplam indirilme payının daha yüksek olduğunu görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir