Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Dijitalleşen ekonominin önem kazandığı günümüzde PlasticTwist projesiyle, plastik çöplerden kurtulmanın yolu bulundu! PlastikTwist projesi, blockchain (blok zinciri) sistemini kullanan PlasticToken isimli dijital para birimi aracılığıyla, plastiğin yeniden kullanımını kazançlı hale getiriyor. Plastiğin “değer” kazanmasıyla “Bilgi ve Pazaryeri” imkanı sunan PlasticTwist ile plastik atığın erişilmesi zor ve değerli kılınması hedefleniyor.

Dünya ekosistemini olumsuz etkileyen plastik atıklardan kurtulmak için kurulan Avrupa Birliği Ufuk 2020 Programı çerçevesinde desteklenen atıkların yol açtığı kirliliğe çözüm bulmayı hedefleyen PlasticTwist projesi, kurumların ve şirketlerin plastik atığı kullanarak sıfırdan üretilen plastiği değerli görmelerini sağlayacak TOKEN adı verilen dijital bir teşvik aracı (kripto para) kullanmalarını öngörüyor. PlasticToken, güvenli ve şeffaf bir sistem olan blockchain (blok zincir) üzerinden çalışan ve plastiğe değer atfeden bir araç olarak kullanılıyor. İzlenebilir ve paylaşılabilir verilerin elde edildiği bütünleşik bir sistem vadeden uygulama ile plastikte arz talep dengesinin değişebileceği öngörülüyor.

“Yeni bir plastik ekonomisi oluşturma sanatı”

PlasticTwist projesi, plastik atıkların dönüştürülmesi konusunda farkındalık yaratmak adına Yedinci Kıta temasıyla düzenlenen 16. İstanbul Bienali’nin yan etkinlikleri arasında yer alıyor. Bienalin kapanışı olan 10 Kasım’da gerçekleşecek “PlasticTwist: Yeni bir Plastik Ekonomisi Oluşturma Sanatı” isimli buluşmada, projenin çıktıları ayrıntılı olarak paylaşılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir