Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Huawei Mate 20 ailesi bugün itibariyle yerini Mate 30 ailesine bıraktı. Burada en çok dikkat çeken, ailenin en önemli modeli ise elbette Huawei Mate 30 Pro oluyor. Firmanın şimdiye kadar ürettiği en etkileyici telefonlardan olan Mate 30 Pro, ilk olarak 88 dereceye ulaşan kavisli kenarlarıyla dikkat çekiyor. “Waterfall Screen” olarak geçen bu yüksek kavisli tasarım, yan çerçeveleri tamamen ortadan kaldırıyor. Özel yazılımsal sistemler ile “istenmeyen dokunma” sorunu yaşatmadığı aktarılan model, kavisli kenarlarda oyunlara özel sanal tuşlar sunuyor ve parmak izi sensörünü ekranına entegre ediyor. Modelin tasarımsal olarak en çok dikkat çeken bir diğer detayı ise ekran çentiği oluyor.

iPhone’lar kadar olmasa da biraz büyük olan bu çentik, bünyesinde üç boyutlu yüz algılama için gereken sensörleri ve ön kamerayı taşıyor. Mate 30 Pro’nun önü kadar arkası da dikkat çekiyor. Arkada merkeze konumlandırılmış bir yuvarlak kamera modülü ve onu çevreleyen ilginç bir halka karşımıza çıkıyor. Dört farklı renk seçeneği bulunan IP68 sertifikasına sahip cihaz, maalesef 3,5 mm kulaklık girişine sahip değil ve bağlantı tarafında USB-C kullanıyor.

Modelin önündeki çentikte üç boyutlu yüz tanıma için gereken sensörler ile birlikte 32 megapiksel F2.0 kamera yer alıyor. Ancak esas eğlence arkada bulunuyor. Modelin arkasındaki yuvarlak modülde 40 megapiksel F1.8 ultra geniş açı + 40 megapiksel F1.6 geniş açı + 8 megapiksel F2.4 telefoto + 3D derinlik sensörü yer alıyor. Burada iki adet 40 megapiksel kamera kullanmasıyla şaşırtan firma, modelin kamera performası hakkında çok iddialı konuşuyor.

Bu kamera sistemiyle 3x optik ve kayıpsız 5x hibrit zoom yapabilen Mate 30 Pro, bu ikisini bir araya getirerek 30x dijital zoom seviyesine çıkış yapabiliyor. P30 Pro’daki gibi 5x optik zoom’u olmadığı için 50x dijital zoom seviyesini göremeyen Mate 30 Pro, yine de uzakları yakın eden modeller arasına yerleşiyor. Bünyesinde birçok yaratıcı çekim modu yer alan telefon, firmanın görüntüleme konusunda ulaştığı son noktayı gözler önüne seriyor.

Gece modu inanılmaz iyi olan ve geniş açı ile telefoto kameralarında optik görüntü sabitleme yer alan telefon, fotoğraf kadar video konusunda da iddialı. Telefon ile 720p çözünürlükte tam 7.680 fps, 1080P’de ise 960 fps yavaş çekim yapılabiliyor. 720p’de ulaşılan yazılım destekli 7.680 fps gerçekten inanılmaz görünürken, model normal şartlar altında ise 4K video kaydedebiliyor.

kaynak: log.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir