Netflix’e Rakip Olacağı Söylenen Apple TV+ Yayın Hayatına Başladı

Netflix’e Rakip Olacağı Söylenen Apple TV+ Yayın Hayatına Başladı

1 Kasım 2019 0

Apple‘ın dizi ve film platformu Apple TV+ yayın hayatına ABD’de başladı. Netflix’in rakibi olarak gösterilen Apple TV+, Türkiye’de şu an için aktif değil. Hatta ülkemizde yayına başlayacağı bile bilinmiyor.

Bunun üzerine Türkiye hariç 100’den fazla ülkede yayına başlayan Apple TV+, ABD fiyatı aylık 5 Dolar olarak belirlendi. 10 Eylül’de yeni iPhone’lar ile tanıtılan servis, yeni cihaz alan kullanıcılara bir yıl ücretsiz olacak. Platformda yalnızca 2 adet içerikte Türkçe altyazı mevcut onlarda; The Morning Show ve The Elephant Queen. Zaten içerik olarak kısır olan platform hem ülkemizde yayınlanmıyor, yayınlansa da altyazı seçeneği şu an için malesef yok.

Netflix için zor günler kapıda diyebilirim, çünkü Apple TV+‘ın yanı sıra 12 Kasım‘da Disney+ ve gelecek yıl Mart ayında HBO Max gibi platformlar bu rekabete dahil olacak. Ne yazık ki Apple TV+ hem içerik anlamında hemde ülkemizde yayınlanmaması açısında bu rekabette en zayıf halka olarak göze çarpmakta.

Apple, az sayıda yüksek bütçeli içerik çıkarmayı hedefliyor. İçerik üreticilere 15 milyon dolar harcama yapıldı. Netflix, HBO Max ve Disney+ ise 2020’de 1 milyar dolarlık yatırım planlıyor.