Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), dünyamız ile uzayın buluştuğu sınır bölgesini araştırmak için yörüngeye uydu gönderdi.

NASA‘dan yapılan açıklamada, Florida sahili açıklarında Stargazer L-1011 uçağından bırakıldıktan 5 saniye sonra üzerinde Northrop Grumman şirketinin üretimi olan Pegasus XL roketi ateşlenen uyduya, “İyonosferik Bağlantı Kaşifi” adı verildiği belirtildi.

Uydunun boyutu bir buzdolabına benzetilmesinin yanında atmosferin üst tabakalarından biri olan ve uzay sınırıyla örtüşen iyonosferi inceleyeceği, ölçümlerinin, bilim insanlarının uzay iklimi ile yeryüzü iklimi arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamalarına yardım edeceği belirtildi.

NASA‘nın heliofizik bölümü yöneticisi Nicola Fox, uzay sınırı olarak bilinen iyonosferde, Güneş’ten kaynaklanan çok fazla olayın meydana geldiğini, Dünya’daki fırtına, kasırga ve ekstrem hava koşullarının bu tabakadaki enerjiye katkı sunduğunu söyledi. Fox, “İyonosfer, olağanüstü bir fizik laboratuvarı.” ifadesini kullandı.

Araştırmanın amacı iyonosfer hakkında daha detaylı bilgiye sahip olup uzay araçlarının ve astronotların daha iyi korunmasını sağlamak olduğu belirtiliyor.

NASA‘nın atmosferi incelemek için gönderdiği uydular bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz yıl Gold isminde bir uyduyu yörüngeye göndermişti. İyonosfer araştırması için gelecek yıllarda Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ‘unda dahil olacağı ve daha fazla misyon düzenleneceği söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir