Nasa İçin Şekil Değiştirebilen Robotlar Üretilecek

Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Robot teknolojisi şu anda akıl almaz bir boyutta ilerliyor. Makine öğrenimi yoluyla kendi kendisini yetiştirilebilen yapay zekalar, neredeyse bir insan gibi davranabiliyor. NASA bunu çok daha ileriye götürmek istedi. Kuruluş şekil değiştirebilen robotlar ile birlikte derin uzay araştırmaları gerçekleştirecek.

Satürn gezegeninin uydusu olan Titan son derece ilginç materyallere ev sahipliği yapıyor. Özellikle de yüzeyinin sert metallerle ve kayalarla kaplı olması bu gezegeni çok daha ilginç bir hale getiriyor.

Nasa İçin Şekil Değiştirebilen Robotlar Üretilecek

NASA bu gezegende çok değerli materyallerin bulunma ihtimali ve aynı zamanda burada yaşam olma olasılığına karşı kayıtsız kalmadı. Bu nedenle son derece derin araştırmalar yapabilmek için, bazen uzayan bazen de yuvarlak bir top haline gelen robotlar geliştirecek.

Bu robotların gezegenin yüzeyinde hızlı bir şekilde hareket edebilmesi için öncelikli koşullardan bir tanesi de şekil değiştirebilmesi. Muhtemelen 2020 yılında NASA bu robotların yapımına başlayacak. 2026 yılında ise şekil değiştirebilen robotların kullanılmaya başlandığını göreceğiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir