İyileştirilmiş Şarj Özelliği Can Sıkıcı Olmaya Başladı

Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Apple’ın yeni tanıttığı işletim sistemi güncellemesi iOS 13 beraberinde getirdiği bir çok özelliğiyle yeni alışkanlıkları kullanıcıları üzerinde bazen ters tepkimeye sebep oluyor. Bunlardan bir tanesi de iPhone’ların şarj % 100 şarj olamama sorunu. Aslına bakarsanız bu bir sorun değil, önlem!

Genel olarak beğenilen işletim sistemi içerisinde “İyileştirilmiş Pil Şarjı” isimli yeni bir özellik de yer alıyor. Ayarlar – Pil – Pil Sağlığı içerisine getirilen bu özellik, firma tarafından şu şekilde tanımlanıyor: “iPhone, pilin eskime hızını yavaşlatmak için günlük şarj etme rutininizi öğrenir ve telefonunuzu kullanmaya ihtiyacız olana kadar yüzde 80 oranını geçene kadar şarj etmeyi durdurmak için bekleyebilir.” Özetle bu özellik sizin şarj etmek alışkanlıklarınızı öğreniyor ve pili yüzde 100 doluluk sonrasında zorlanmasını önlüyor. Bu kağıt üzerinde güzel duran özellik, bazı kişilerde ise ciddi can sıkıntısı yaratabiliyor. Çünkü insan hayatında her gün aynı şekilde gerçekleşen bir şarj etme rutinini oluşturmak hiç kolay değil. Bu açıdan iOS 13 sonrasında iPhone’umun pili tam olarak dolmuyor şikayetleri artıyor ve bunu çözmek için İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğinin kapatılması gerekiyor. Özelliğin açık bırakılması ise pilin uzun ömürlülüğü adına önemli görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir