Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Apple, iOS 13 güncellemesinin dağıtımına başladı. Halihazırda iOS 12.4.1 kullanan kullanıcılar için yeni işletim sistemi 2 GB‘lık bir indirme sürecinden sonra cihazınıza kurulabiliyor. iOS 13’le beraber Apple’ın mahremiyet korunum kuralları da değişiyor. Bu da önümüzdeki günlerde uygulamaların sizden yeni izinler isteyeceği anlamına geliyor. Onlardan biri ise şüphesiz dikkatinizi çekecektir. Bazı uygulamalar yeni güncellemeyle beraber kullanıcılardan Bluetooth kullanım izni talep ediyor. Bluetooth elbette cihazınıza kulaklık, aktivite bilekliği ve benzeri ürünleri bağlamak için kullanıldığından bu ürünlerin uygulamalarından gelen istek bu sebeple size garip gelmeyebilir. Ancak Bluetooth’un tek kullanım amacı bu değil.

Uygulamalar beacon teknolojisi sayesinde Bluetooth aracılığıyla nerelerde olduğunuzu görüntüleyebiliyor. Beacon’lar mağazalardan alışveriş merkezlerine kadar her yerde bulunabiliyor. Bu beaconlar cihazınızın kendine has Bluetooth sinyalini yakalayıp mekanlar arasında fiziksel konumunuzu belirleyebiliyor. Bunu da ağırlıklı olarak hedefli reklamlarda kullanıyor. Anlık konumunuza göre örneğin karşınıza reklam çıkabiliyor. Bu izni talep ederken Snapchat gibi bazı uygulamalar açık bir şekilde “Bu uygulama ayrıca ne zaman yakınlarda olduğunuzu bilmek için de Bluetooth’u kullanır.” diye kullanıcıyı bilgilendiriyor. Ancak bazı uygulamalar bu adımı es geçebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir