Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Instagram ve Facebook’ta özel hesaplara gönderilen videolar ve görüntülerin göründüğü kadar özel olmadığı keşfedildi. Basit bir çalışmayla Facebook ve Instagram’da herkese açık olmayan gönderileriniz takipçileriniz, başkalarıyla paylaşılabilir.
Instagram hikayelerinde de çalışan hack, yalnızca basit bir HTML ve tarayıcı gerektiriyor. Sayfadaki görüntü ya da videoyu inceledikten sonra kaynak URL’sini kopyalamak gerekiyor. Bu URL, takipçi listesinde olmayan, hatta sosyal medya platformunu kullanmayan kişiler tarafından da görülebiliyor.

Yapılan testlere göre, özel yayınlar ve hikayelerdeki JPEG’ler ve MP4’ler bu şekilde genel olarak izlenebilir, indirilebilir ve paylaşılabilir.

Bir Facebook sözcüsü, “Bahsedilen davranış Facebook veya Instagram’da arkadaşınızın fotoğrafının ekran resmini alıp diğer insanlarla paylaşmaktan farklı değil. Diğer insanlara bir kişinin kişisel hesabına erişim vermiyor” dedi.

Yöntem, gizli olan Instagram hikayelerinde de işe yarıyor. Bu videoların normalde 24 saat sonra silinmesi bekleniyor. URL’lerin ise birkaç gün daha çalışmaya devam ettiği belirtiliyor. Aynı durum, gösterim süresi sona eren gönderiler için de geçerli.

Tüm bunlar Facebook’un kendi içerik dağıtım ağı tarafından barındırıldığından, yöntem Facebook içerikleri için de geçerli. Profilden kaldırılan içeriklere de bu şekilde erişilebiliyor.

CEO Zuckerberg 2018’de “Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var ve eğer yapamazsak size hizmet etmeyi hak etmiyoruz” demişti. Ancak Cambridge Analytica da dahil yaşananlara bakıldığında Facebook’un bu sözü tutma da pek başarılı olmadığı görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir