Instagram Siber Zorbalığın Önüne Geçiyor!

Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

En popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram‘da yorum yapmaya kısıtlama olanağı geliyor. Son dönemde siber zorbalığın arttığı ve insanlar üzerinde psikolojik olarak kötü bir etki yarattığını biliyoruz. Buna çözüm olarak sosyal medyada bir çok kampanya ve içerik düzenlendi, reklam filmleri çekildi. Ne yazık ki tam anlamıyla bu durumun önüne geçildiği söylenemez.

Fakat Instagram, bu zorbalıkların önüne geçmek için başlattığı ‘Restrict’ adlı yeni bir özellik ile hesabınızı istenmeyen etkileşimlerden korumanızı sağlıyor.

Instagram Siber Zorbalığın Önüne Geçiyor!
Instagram Siber Zorbalığın Önüne Geçiyor!

Bu özellik temelde, paylaştığınız fotoğraf ya da videonun altına istenmeyen bir yorum geldiğinde, yorumun üzerine gelerek ‘yorumu kısıtla’ seçeceğine tıklayarak çalışıyor. Bu sayede sizi rahatsız eden kişinin yorumu siz dahil herkese kapatılmış oluyor. Ancak yorumu yapan kişi kendi yorumunu görüyor ve engellendiğini düşünmüyor ya da kısıtlandığını anlamıyor.

Bu seçeneği işaretlediğinizde kullanıcı yalnızca yorumlar kısmında değil mesajlar ve takip edebilme seçeneklerinde de kısıtlanmış oluyor. Engellendiğini anlamayan kullanıcı ise sizi rahatsız edemiyor ve Instagram deneyiminizi etkilemiyor.

Bu özelliği dilediğiniz gibi kapatıp açabiliyorsunuz. Instagram yorum kısıtlama özelliği yalnızca yorumlar üzerinden yapılmıyor. Aynı zamanda kısıtlamak istediğiniz kullanıcının profiline giderek de kısıtlama yapabilirsiniz.

Instagram Siber Zorbalığın Önüne Geçiyor!
Instagram Siber Zorbalığın Önüne Geçiyor!

Instagram platformda siber zorbalığı engellemek için önemli adımlar atıyor. Bununla birlikte yakın zaman önce de Instagram’da pozitifliği yaymak için, Instagram Hikayeler’de ”Create don’t hate” adlı bir etiket başlattı. Nefreti yaratma veya nefreti yayma olarak adlandırılabilecek bu özellik ile siber zorbalığın önünde duruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir