Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik riski teşkil eden yabancı telekomünikasyon şirketlerinin, Amerikan firmalarının teknolojisini kullanmasını yasaklamasının ardından son dönemin en büyük krizi patlak verdi. Bu karar sonrası Google, Çinli Huawei ile anlaşmasını sınırlandırma kararı aldı. Bunun hemen ardından Qualcomm ve Intel de çalışmalarını askıya almaya karar verdi. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Hangi gelişme, hangi kullanıcıyı etkileyecek?

İlk aşamada Google’ın kısıtlaması ile başlayalım. Google’ın kararı, mevcut Huawei kullanıcılarını bugün etkilemiyor. Ama sadece bugünlüğüne. Bundan sonra Android’e gelecek güncellemeler, mevcut Huawei kullanıcılarına gelmeyecek. Youtube, Gmail şimdilik çalışacak ancak mevcut güncellemelerle onların da devre dışı kalma ihtimalleri var. Ancak kullanıcılar Google Play Store’dan diğer uygulamaları indirmeyi sürdürebilecek. Yeni üretilecek telefonlarda ise Android işletim sistemi olmayacak. Huawei’in bu konuda yeni bir işletim sistemi üstünde çalıştığı ve onu çok yakın zamanda piyasaya sürebileceği konuşuluyor.
Kaynak: shortmag.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir