Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Sizlere teknoloji dünyasında geçtiğimiz hafta gerçekleşmiş olan önemli olaylara değineceğim

Google’ın Rekabet Kurumu için gerçekleştirdiği kritik toplantı!

Türkiye’de geçen hafta en çok konuşulan haberlerden biri de Rekabet Kurumu ile Google arasında yaşanan anlaşmazlık, Rekabet Kurumu yaptığı açıklama ile Google Türkiye’ye karşı geri adım atmayacağını dile getirdi.

Google ise anlaşma sağlanamazsa Türkiye’de satışa sunulacak yeni telefonlara lisans verilmeyeceğini belirtiyor. Samsung bu nedenle akıllı telefon sevkiyatını durduracağına dair iddiaları yalanlamış olsa da, Google ile Rekabet Kurumu arasında anlaşma sağlanamazsa, Android telefonları zorlu günler bekliyor.

Fransa’nın google kestiği rekabet cezası

Türkiye’de 1.5 milyon lira para cezasına çarptırılan Google’a Fransa’dan da ceza geldi. Fransa Rekabet Kurumu, şirketin haksız rekabet ortamı yarattığına karar verdi.

Haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle Türkiye’de Rekabet Kurumu tarafından cezaya çarptırılan Google’a şimdi de Fransa ceza kesti. Fransa’nın Rekabet Kurumu tarafından Google’a 150 milyon Euro para cezası uygulanmasına karar verildi. Gerekçe olarak da Google reklamlarındaki adil rekabet ortamını bozan davranışlar örnek verildi.

Uberin Almanya’da yasaklanması

ABD’li araç paylaşım servisi Uber, Avrupa’da bir kaleyi daha kaybetti. Uber daha önce Almanya’da verilen özel bir lisansla kişisel otomobillerin kiralanmasına hak kazanmıştı. Ancak mahkemede açılan dava ile bu lisanslar şimdi iptal edilmiş oldu. Uber artık efektif olarak tüm araçlarını geri çekmek ve yolcu taşımayı durdurmak zorunda.

Facebook’ta bulut oyun pazarına gireceğinin sinyalini verdi

Facebook, PlayGiga için 70 milyon avro ödedi. Söz konusu meblağ çok düşük olmasa da, Facebook ölçeğindeki bir şirket için pek büyük olmadığını belirtmek gerekiyor. Sosyal medya devi, PlayGiga’dan nasıl yararlanacağı konusunda ise şimdilik bilgi yok.

Facebook da giderek büyüyen bulut oyun pazarında kendisine yer arıyor gibi görünüyor. Sosyal medya devi, İspanya merkezli oyun platformu PlayGiga‘yı satın aldığını açıkladı. Taraflar arasındaki anlaşma Facebook’un oyun birimi tarafından duyuruldu.

Facebook’un bulut oyun pazarına olası girişi, bu pazardaki rekabetin biraz daha kızışması anlamına geliyor. Google Stadia ve Microsoft xCloud gibi yeni yeni gelişen seçeneklerin bulunduğu bu piyasa, Facebook’un da gelişiyle birlikte biraz daha hareketlenebilir.

267 Milyon Facebook Kullanıcısının Kimlik Bilgilerinin Çalınması

Sosyal ağ devi Facebook, veri ihlallerine yabancı değil. Bu yılın başlarında Amazon’da en az 500 milyon kullanıcının kayıtları bulundu ve Eylül ayında 219 milyon kullanıcının telefon kayıtları kolayca erişilebilen bir çevrimiçi sunucuda görüldü. Şimdi ise Compareitech ve güvenlik araştırmacısı Bob Diachenko’nun bir raporu, bir Elasticsearch sunucusunda 267 milyon Facebook hesabının, kullanıcı adı ve telefon numarasıyla bulunduğunu belirtiyor. Verilerin Vietnam’da faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından elde edildiğine inanılıyor.

Bu tür firmalar Facebook, LinkedIn, Twitter ve Github gibi web sitelerinden kullanıcı bilgilerini topluyor ve bu verileri pazarlama amacıyla üçüncü taraflara satıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=rPWeAgN2sKs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir