Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Teknoloji hayatımın neredeyse her anında, bununla birlikte getirdiği bazı davranışlar veya sorunlarda meydana gelmekte. En basit örneği telefon bağımlılığımız. Google gibi teknoloji şirketleri insanların bu bağımlılıktan kurtulmasına yönelik çalışmalar yürütmekte. Google’ın ise bu çalışmalara uygulama geliştirerek katıldığını görüyoruz.

Geçtiğimiz yıl iOS işletim sistemi için “Dijital Denge” uyulmasını kullanıma sunan şirket, uygulama piyasaya girdikten birkaç ay sonra yeni özelliklerle uygulamanın verimini de sürekli olarak arttırmıştı. Google Creative Lab tarafından yayınlanan bu uygulamaların kullanım açısından sağladığı olanaklardan biri de uygulamaların “Dijital Denge” uygulaması yüklü olmadan da çalışıyor olması. Ancak yayınlanan uygulamaların sadece Android 8.0 ve üzeri sürümleri desteklediğinin belirtelim.

Bu uygulamaları aşağıda kullanım biçimlerini ve alanlarını üstün körü açıklamaya çalışacağım. Belki içlerinden bazılarını duymuş ve kullanmış olanlarınız da vardır.

Unlock Clock

Google’ın Unlock Clock adını verdiği bu uygulama canlı bir duvar kağıdı olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama sayesinde telefonunuzun kilidini açtığınızda, gün içerisinde telefon kilidini kaç kez açtığınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Buda kullanıcıların kendilerini sınırlar ve hedefler koyarak bağımlılıklarından kurtulmalarını sağlıyor. Gün içerisinde telefona gerçekten ihtiyacınız olduğu alanları belirleyerek, kendinize belirlediğiniz sınırı aşıp aşmadığınızı kontrol edebilirsiniz. 

Post Box

Google’ın Post Box adını verdiği bu uygulamadaki amaç sizi telefondan olabildiğince uzak tutmak. Telefonunuza gelen bildirimlerin gizlenmesine yardımcı olan Post Box, bu sayede vaktinizi önemli işlerinize yöneltebilmenizi sağlıyor. Post Box uygulamasını kullanmak ise oldukça kolay. Kullanıcılar bildirimlerin gizlenmesini istedikleri zaman aralığını kendileri belirleyebiliyor ve bu sayede size gelen bildirimler uygulama aktifken ana ekranınıza düşmüyor. 

Morph 

Google tarafından bugün yayınlanan Morph adını taşıyan uygulamanın amacı sizi sadece gerekli, uygulamalarda zaman geçirmeye yöneltmek. Günün saatlerine göre hangi uygulamaların önemli olduğunu gösteren Morph kullanım amacınıza uygun uygulamaları öne çıkarıyor. Örneğin işteyseniz, Google Drive, Gmail ya da takvim gibi servislere ihtiyacınız varsa size sadece bu uygulamaları gösteriyor. Morph’yu kullanıcılar diledikleri gibi özelleştirerek gün içerisinde zaman aralıkları ve kullanacakları uygulamaları belirleyebiliyorlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir