Gençler Akıllı Telefonu Bilgisayardan İyi Kullanıyorlar

Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Akıllı telefonlarda dokumatik ekran ile yazı yazma X kuşağında rekor kırdı. Yazma hızı bilgisayar klavyesini geçti. Yaklaşık 37,000 kullanıcı ile yapılan geniş çaplı bir araştırma, 10-19 yaş arasındaki gençlerin dokunmatik ekranlı cihazlarda klavye kullanımında rakip tanımadığını ortaya koydu.

Gençler Akıllı Telefonu Bilgisayardan İyi Kullanıyorlar
Gençler Akıllı Telefonu Bilgisayardan İyi Kullanıyorlar

Tüm dünyada 160 ülkeden binlerce sonucu analiz eden uzmanlar; hız, hata oranı ve diğer faktörlere göre bir ortalama veri dizini oluşturdu. Araştırmanın sonucuna göre dokunmatik ekranlarda iki baş parmak ile yazanların ortalama 38 kelime / dakika hızında yazı yazdığı ortaya çıktı. Bu sonuca şaşırdıklarını belirten araştırmacılar, bu değerlerin ortalama bir fiziksel klavyeye göre yalnızca yüzde 25 geride olduğunu belirtti.

Fiziksel klavyelerde çok yüksek hızlarda yazmak mümkün olsa da çoğunluğun dakikada 35 ila 60 kelime arasında yazdığını belirten uzmanlar, kelime tahmininin ve tek baş parmak mı yoksa çift baş parmak mı kullanıldığının en önemli etkenler olduğunu söylemekte.

Bir akıllı telefonda kaydedilen en hızlı sonucun 85 kelime / dakika olduğunu belirten araştırmacılar, akıllı telefon kullanıcılarının ilerleyen zamanlarda bilgisayar klavyelerinden daha hızlı yazmasının oldukça mümkün olduğunu söyledi.

Siz de bu teste katılmak ve kendinizi ölçmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Test dilinin ve metinlerin İngilizce olduğunu belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir