Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Dünyada halen daha en çok kullanılan sosyal medya platformu olma özelliğini sürdüren Facebook , şimdi de kullanıcıların Messenger mesajlarını satması ile gündemde. Söylentilere göre popüler platform kullanıcıların gönderdiği sesli mesajları 3. parti şirketlere satmış.

Facebook ’un konu ile ilgili yaptığı açıklama ise bu söylentiden çok daha ilginç. Kopyalanan sohbetlerin sahiplerinin bu durumdan haberdar olduğunu belirtiyor. Ancak şirket politikasında ‘Ses toplama’ya dair herhangi bir ibare yer almıyor.

Facebook uzun bir süredir kullanıcılarının kişisel verilerini kopyalaması ile gündemde. Bu duruma en somut örnek ise Cambridge Analytica skandalı olmuştu. Facebook’un kullanıcılarının kişisel verilerini izinsiz olarak büyük şirketlere sattığı ise son dönemlerde iyice kesinleşti. Kişisel verilere izinsiz erişilmesi ise aslında beraberinde başka sorunlar da doğuruyor.

Bloomberg’de sunucu olarak görev alan Sarah Frier’ın açıklamasına göre Facebook şimdide Messenger sohbetlerinde kullanıcıların göndermiş olduğu sesli mesajları dinleyip depoluyor. Bu ses kayıtlarını da başka şirketlere satıyor.

Messenger Kullanıcılarının haberi var mı?

Çıkan haberlerden sonra Facebook , açıklama yaptı. Açıklamada ise verilerin satılmasına kullanıcıların onay verdiğini söyledi. Ancak Facebook ’un veri kullanım politikalarının arasında kullanıcıların ses kayıtlarının depolanacağına ilişkin veya bu kayıtların yazıya dökülerek şirketlere satılacağına dair herhangi bir bilgilendirme yer almıyor.

Bloomberg’e göre ise ‘otomatik konuşma tanıma’ sistemlerini test etmek adına kullanıcıların ses kayıtları toplanarak yazıya dökülüyor. Raporda yer aldığına göre de Facebook son günlerde uygulamayı durdurmuş. Yapılan işlem ne olursa olsun etik dışı. Kullanıcılar şirketin ses kayıtlarına erişip erişemediğinden emin değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir