Dünya Parola Günü ve Gizlilik için VPN Kullanın

9 Mayıs 2020 0

Bu hafta world password day yani dünya parola günü’nü kutladık. Dünya şifre günü ne ondan bahsedeyim kısaca, Her yıl Mayıs ayının ilk Perşembe günü, Dünya Parola Günü olarak kutlanıyor. Bu bir nevi hatırlatma günü gibi bişey bu hatırlatma daha iyi parola alışkanlıklarına teşvik eder.

Parolalar, çevrimiçi alışveriş, flört, bankacılık, sosyal medya, özel iş ve yaşam iletişimine erişmemizi sağlayan dijital kimliklerimiz için kritik öneme sahiptir. Siber bir dünyada güvenli şifreler önemlidir.

Bankacılık işlemlerinizi veya online işlemlerinizi internet tarayıcılarınızın gizli sekmesi üzerinden yapın. İnternette ne yaptığınız veya hangi internet sitesine girdiğiniz, herşey kayıtlıdır. Yani, ne anti-izleme özellikleri ne de gizli mod, çevrimiçi etkinliklerinizi internet servis sağlayıcınızdan gizleyebilir.

Çevrimiçi ortamda ne yaptığınızın bilinmesini istemiyorsanız VPN kullanın.

Peki VPN nedir? VPN Sanal özel ağ anlamına gelir, uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan İnternet teknolojisidir. VPN bilgisayarınız ile uzak sunucu arasında güvenli bir şifreli tünel oluşturur ve sağlayıcınız yalnızca bu sunucuyla iletişim kurduğunuzu görebilir.

İnternetteki güvenliğinize ve gizliliğine dikkat edin ve sık sık parolanızı değiştirin.