Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Dijital dünyanın bir pazar oluşturduğu ülkemizde, teknoloji şirketlerine yüzde 7,5 vergi geliyor. Yeni düzenlemeyle Türkiye’de faaliyette bulunan Google, Facebook, Netflix ve Amazon gibi teknoloji devlerine Dijital Hizmet Vergisi geliyor.

Bunun ilk örneklerinden biri Fransa olmuştu. Türkiye‘de internet üzerinden mal ve hizmet sunan teknoloji şirketlerini vergiye bağlamaya hazırlanıyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda da RTÜK ile Youtube ve Netflix gibi video ve film platformlarına sansür geleceği söz konusuydu.

Aslına bakarsanız yıllardır bu vergi ödeme zorunlu hale getirilmeye çalışılıyordu. Vergi ödemeyi kabul etmeyen bazı teknoloji şirketleri ki bunlardan birisi PayPall‘dı, Türkiye’deki faaliyetlerini durduğunu açıklamıştı.

Uluslararası teknoloji şirketleri internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlarla parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi ödeyecek ve sadece bununla da sınırlı kalınmayacak. Sesli, görsel veya dijital herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı ile bu içeriklerin dijital ortamda dinlenmesine, izlenmesine, oynanmasına veya elektronik cihazlara kaydedilmesine veya bu cihazlarda kullanılmasına yönelik dijital ortamda sunulan hizmetler de vergiye tabi olacak.

Yeni vergi düzeneği şimdilik taslak aşamasında bulunuyor. Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye’de en az 20 milyon TL ya da küresel anlamda 750 milyon Euro üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacak. Bu da Google, Facebook, Amazon, Netflix ve Apple gibi ABD merkezli teknoloji devlerinin bu vergiye tabi olacağı anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir