Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Google, Facebook, Apple gibi teknoloji devlerinden ekstra vergi alabilmek için Dijital Hizmet Vergisi hayata geçiriliyor. Dijital Hizmet Vergisi Kanunu TBMM’de görüşüldü ve kabul edildi. Kanunun Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte Dijital Hizmet Vergisi uygulanmaya başlanılacak.

İnternette satılan ürünlerden yada hizmetlerden, satışlarda veya reklamlardan yüksek miktarda gelir elde eden şirketler, Türkiye’den elde ettiği kazançtan yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi olarak ödeyecek. Dijital ortamda sunulan ücretli veya ücretsiz sesli, görsel, ve dijital tüm içerikler Dijital Hizmet Vergisi kapsamına giriyor.

Ödeme araçları, dijital paralar, elektronik haberleşme hizmetleri, Ar-Ge merkezlerinde üretilen Ar-Ge ürünleri, bankacılık hizmetleri de dahil dijital ortamda yapılan bütün hizmetler, Dijital Hizmet Vergisi‘nden muaf olacak.

Türkiye’de varlığı bulunan yerli/yabancı şirketler bu vergiyi kendi ödeyecek. Türkiye’de fiziksel varlığı bulunmayan şirketlerin vergi ödemesi ise ilgili şirkete ödeme yapan vatandaştan veya reklamverenden alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir