Dijital Dünyada Çocuğunuzu Kontrol Etmek Google Family Link İle Daha Kolay

Dijital Dünyada Çocuğunuzu Kontrol Etmek Google Family Link İle Daha Kolay

8 Aralık 2019 0

Çocuklar dijital dünyanın resmen içinde doğduğu bir dönemdeyiz. Bu durum çoğu ebeveyn için endişe verici olabiliyor. Dolayısıyla bu dijital dünyada yaptıkları şeyleri, girdikleri siteleri ve maruz kaldıkları içerikleri takip etmek zor olabilir. Telefonla geçirdikleri süreyi, güvenli kalıp kalmadıklarını, hatta bu dijital dünyaya kapılıp da sizinle olan iletişimini yitirmeleri konusunda endişe taşıyabilirsiniz. Çocuk dostu bir çok uygulama ile çocuklarımızın teknolojik cihazlarda (telefon, tablet vb.) geçirdikleri süreleri kısıtlayabiliyoruz, içeriklerini takip edebiliyor ve uygun görmediğimiz uygulamaları veya siteleri engelleyebiliyoruz. Bu tür uygulamalara en iyi örneklerden birisi de Google Family Link uygulaması.

Google Family Link, Google ’ın, çocuklar ve gençlerin ebeveynleri için tasarlanmış. Bu sayede çocuğunuzun dijital deneyiminin neredeyse her yönünü kontrol etmenizi sağlıyor.

Etkinliklerini görüntüleyin – Çocuğunuz cihazında çok farklı şeylere zaman ayırabilir. Etkinlik raporları sayesinde çocuğunuzun en sevdiği uygulamalarda ne kadar zaman harcadığını görebilir, Android cihazını nasıl kullanacağı konusunda sağlıklı kararlar verebilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz.

Uygulamalarını yönetin – Kullanışlı bildirimler sayesinde çocuğunuzun Google Play Store’dan indirmek istediği uygulamaları onaylayabilir veya engelleyebilirsiniz. Ayrıca, uygulama içi satın alma işlemlerini yönetebilir ve çocuğunuzun cihazında belirli uygulamaları gizleyebilirsiniz.

Merak ettikleri şeyleri keşfetme olanağı sağlayın – Hangi uygulamaların çocuğunuza uygun olduğunu belirlemek zor bir iş olabilir. Bu nedenle Family Link, doğrudan çocuğunuzun cihazına ekleyebileceğiniz, öğretmenler tarafından önerilen uygulamaları gösterir.

Ekran başında kalma süresini denetleyebilirsiniz

Sınırlar belirleyin – Çocuğunuzun ekran başında ne kadar zaman geçireceğini siz belirlersiniz. Family Link, iyi bir denge yakalayabilmesi için çocuğunuzun gözetim altındaki cihazında süre sınırlamaları ve bir uyku vakti belirlemenize olanak tanır.

Cihazını kilitleyin – Dışarıda oynama, akşam yemeği veya birlikte eğlenme zamanı geldiyse, bir mola vermesi için çocuğunuzun gözetim altındaki cihazını uzaktan kilitleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun nerede olduğunu görebilirsiniz

Çocuğunuz dışarıdayken nerede olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Android cihazı yanında olduğu sürece Family Link, çocuğunuzun konumunu öğrenmenize yardımcı olur.Aşağıda uygulamanın kurulumuyla ilgili alıntı yapılmıştır.

Google Family Link nasıl kurulur?

Google Family Link‘i kullanmanın ilk koşulu hem sizin hem de çocuğunuzun birer Google hesabının olması. Eğer varsa mevcut hesaplarınız ile ilerleyebilirsiniz. Ancak yoksa, Family Link uygulamasında da hesaplarınızı oluşturabilirsiniz. Bu noktada şunu da hemen paylaşalım: Family Link, iş veya okul yoluyla size sağlanmış olan Google hesaplarını desteklemiyor. Yani hem size hem de çocuğunuza bir hesap oluşturmak için Gmail hesabı gibi kişisel bir Google hesabına ihtiyacınız bulunuyor.

Family Link’i kullanabilmeniz için çocuğunuzun bir Android cihazına da sahip olması gerekiyor. Ancak kendiniz için bir Android cihaz şart değil. Eğer iPhone‘unuz varsa, çocuğunuzun Android cihazdaki etkinliklerini incelemek için iPhone‘daki Family Link uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada önemli bir detay paylaşalım: Çocuğunuzun bir iPhone’u olması durumunda bu uygulamayı kullanamazsınız. Eğer çocuğunuz bir iPhone kullanıyorda o zaman dilerseniz, bunun yerine, Apple’ın ekran saati veya aile paylaşımı gibi özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Çocuğunuzu aile grubuna eklemek için sağ üstteki artı simgesine dokunmalısınız ve ardından da ekrandaki talimatları izlemeniz gerekli. Bu adımlarda sizden ebeveyn izni verdiğinizi doğrulamanız istenecek. Bunu kendi Google hesap bilgilerinizle yapabilirsiniz veya bir kredi kartı kullanmanız da söz konusu olabilir. Bu genellikle geçici bir yetkilendirme için kullanılıyor ve hiçbir ücret alınmıyor.

Bu arada önemli bir not olarak şunu hemen ekleyelim: Cihaz başına açacağınız Family Link hesaplarının bir sınırı var. Yani eğer çok sayıda çocuğunuzun etkinliklerini izlemek istiyorsanız o zaman aile bireylerinden farklı kullanıcılar ile bölüşmeniz gerekebilir.

Google Family Link ile çocukların göreceği içerikler nasıl filtrelenir?

Çocuğunuzu Google Family Link hesabınıza belirttiğimiz şekilde başarıyla ekledikten sonra, Family Link uygulamasındaki profillerinden, onların hangi içeriğe erişebileceklerine ve hangi filtrelerin uygulanması gerektiğine karar verebilirsiniz. Bunun için öncelikle Ayarları yönet seçeneğine girmelisiniz. Burada Google Play, Google Chrome, Google Arama, Google Asistan, Android uygulamaları, Konum, Hesap bilgileri ve daha fazlası için çeşitli bölümler yer alıyor.

Örneğin Google Chrome için Filtreler seçeneğine girerseniz; şiddeti veya müstehcen içeriği engelleyebilir; hatta onaylanmış web sitelerinin bir listesini oluşturarak yalnızca belirli sitelere girmeleri için izin de verebilirsiniz.

Bunun gibi örneğin, Google Arama’daki Filtreler seçeneğinden de; Güvenli Arama’yı açabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun Google ’da aradığı şeyleri de kontrol altında tutabilirsiniz. Yalnız şunu önemle paylaşalım: Google, çocuğunuzun görmesini istemediğiniz her şeyin filtreleneceğini kesinlikle garanti etmiyor. Bunu da belirtmekte fayda var.

Çocuğunuzun uygulama erişimini nasıl yönetirsiniz?

Google Family Link’in en önemli özelliklerinden birisi de, çocuklarınızın indirdiği veya kullandığı uygulamaları yönetmenize yardımcı olmasıdır. Çocuklarınız Google Play Store’dan bir uygulamayı indirmeye çalıştıklarında; siz hemen uygulamanın adı, yayıncısı, ortalama yıldız derecelendirmesi, indirme sayısı gibi bilgileri içeren bir bildirim alırsınız.

Bu bilgilendirmede size riskler de belirtilir. Örneğin Google Haritalar gibi uygulamalar “G” derecelendirmesi ile; biraz daha riskli ve 6 yaş üstünü ilgilendiren başlıklar “E” derecelendirilmesi ile; daha riskli ve 13 yaş üstü başlıklar ise size “T” derecelendirilmesi olarak gönderilir. Buna olgunluk derecelendirme sistemi denir. Bu derecelendirmeler elbette ki ülkeden ülkeye değişebilir. Yani Google size uygulama bilgilerinin yanı sıra bu derecelendirmeyi de paylaşır. Siz de çocuğunuzun gerçekleştirmek istediği bu uygulama yüklemesini onaylayıp onaylamamaya bu veriler ışığında karar verebilirsiniz.

Dilerseniz zaman içerisinde onay sürecini ve kuralları da değiştirebilirsiniz. Bunun için Ayarları yönet ve Kontroller sekmesini kullanarak; profilinizde Family Link uygulaması ile nelere göz atılabildiğini kontrol edebilirsiniz.

Google Family Link elbette yalnızca uygulama yüklemelerini kontrol altında tutmayı sağlamıyor. Ayrıca çocuğunuzun cihazına bir uygulama yüklendikten sonra, izinlerini de kontrol edebiliyorsunuz. Bunu yapmak için de Ayarları yönet sekmesinden Android uygulamaları seçeneğine girmeniz gerekiyor. Buradan hangi uygulamayı istiyorsanız seçebilir; ardından da izinler bölümüne girerek gözlemleyebilirsiniz. Eğer bir uygulama hakkındaki fikrinizi değiştirirseniz ve uygulamaya izin vermek veya engellemek isterseniz de yine aynı adımlara girerek; uygulamaya izin ver bölümündeki açık veya kapalı seçeneğini değiştirebilirsiniz.

Bu noktada şunu da hemen paylaşalım: Çocuklarınızın yüklediği uygulamaları kontrol altında tutan bu uygulama aracılığı ile ayrıca uygulama içi satın alımlar ve ücretli içerikler için de kısıtlamalar oluşturabilirsiniz