Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda danışmanlık yapmak üzere bir robot tasarlanmıştı. Şimdi o robot yolculara danışmanlık hizmeti vermek için göreve başladı. Yolculara yardım ve yol gösterecek olan danışman robot, havalimanının giriş terminalinde bulunuyor.

Aerobot adlı robot, başlangıç olarak Türkçe ve İngilizce dillerini destekliyor. Robotun amacı yolcuların yönelttiği soruları yanıtlamak, aynı zamanda yolcuların biletlerini okuyarak uçuş bilgilerini ekranında yolculara sunacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda Aerobot’u gören yolcular doğal olarak ilk başta şaşırdılar daha sonrasında ise uçuşları hakkında bilgi aldılar. Terminalin hizmete girişinin 10. yılı sebebiyle bando ekibi konser verdi ve robot göreve başladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmecisi İSG’nin Bilgi İşlem Direktörü İsmihan Baysal Anderson Aerobot hakkında açıklamalarda bulundu. Baysal yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Aerobot, yolcularımıza yardımcı olmak için aramıza katıldı. Kendisine öğretirken biz de öğreniyoruz. Onunla birlikte çalışmayı öğreniyoruz. Ne gibi konularda yolcularımıza yardım olacak; yolcumuz uçuş kartını okutursa uçuşu ile ilgili zaman ve kapı gibi bilgileri sağlayabiliyor, gecikme varsa onu gösterebiliyor, tüm uçuş bilgilerini listeleyebiliyor. Farklı dillerde yolcularımız ile konuşma imkanına sahip. Ulaşmak istedikleri noktalara yön tarifi veriyor. Şuana kadar yaptığımız geliştirmeler bunlar.

İleri ki aşamalarda yolcularımıza daha fazla yardımcı olmak istiyoruz. Bunlardan bir tanesi belirli noktalarda restorantlarda ne gibi kampanyalar var. Bunları yolcularımıza iletmek istiyoruz. İhtiyaçları varsa hızlı geçiş ve lounge hizmetlerini buradan satın alabilmelerini hedefliyoruz. Aerobot havalimanımızın farklı noktalarında kendisi ile karşılaşabilirsiniz. Bizimle birlikte 16 saat çalışıyor. 5 farklı dili konuşabiliyor. Yolcularımızdan alacağımız geri dönüşler doğrultusunda ve yeni yapacağımız geliştirmelerin başarılı olması durumunda sayılarını artırmayı planlıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir