Çin Ay'da Bitki Yetiştirdi

Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Çin 3 Ocak 2019’da Ay’ın karanlık tarafına bir uzay aracı göndermişti. Ay’a iniş gerçekleşti fakat Chang e-4 uzay aracının içinde bir deneyde vardı.

Ay’ın karanlık tarafını ziyaret eden ilk uzay aracı olan Chang e-4’ün yükü arasında Lunar Mikro Ekosistemi (LME) adı verilen 2.6 kilogramlık mini biyosfer vardı. Bu biyosfer ile birlikte bazı canlılar Ay’a taşındı. Sonunda ise güzel haber geldi.

Çin Ay'da Bitki Yetiştirdi
Çin Ay’da Bitki Yetiştirdi

Çin Ay deneylerini devam ettirecek
18 cm uzunluğunda ve 16 cm çapında olan LME, mikro-yerçekimi ve Ay radyasyonu hariç, çoğunlukla Dünya benzeri koşullarda tutulan altı canlıyı Ay’a taşıdı.

LME’nin taşıdığı canlı listesi şu şekilde sıralanıyor:

  • Pamuk tohumu
  • Patates tohumu
  • Kolza tohumu
  • Maya
  • Meyve Sineği yumurtası
  • Fare Kulağı Teresi

Çin’in gerçekleştirdiği bu deney, Ay’daki ilk biyolojik büyüme deneyi olarak adlandırılıyor.

LME’nin içi ısıtılmadı, bu yüzden ilk Ay gününden sonra, sıcaklık eksi 190 Santigrat’a düştüğünde pamuk filizleri öldü. Ancak LME’nin ömrünü test etmek için deneyi devam ettirildi. Ekip bu çalışmayı geliştirmeyi planladıklarını da açıkladı. Bu arada bir Ay gününün dünyadaki 14 güne eşit olduğunu söyleyelim.

Ay’daki biyolojik deneylerin daha fazla olması için büyük bir destek veriliyor. Çin, ABD, Rusya, Hindistan, Avrupa Uzay Ajansı ve JAXA, Ay’a yönelik görevler planlıyor. Ayrıca özel şirketler de bu çalışmalara girmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir